Wikisage is op 1 na de grootste internet-encyclopedie in het Nederlands. Iedereen kan de hier verzamelde kennis gratis gebruiken, zonder storende advertenties. De Koninklijke Bibliotheek van Nederland heeft Wikisage in 2018 aangemerkt als digitaal erfgoed.
- Wilt u meehelpen om Wikisage te laten groeien? Maak dan een account aan. U bent van harte welkom. Zie: Portaal:Gebruikers.
- Bent u blij met Wikisage, of wilt u juist meer? Dan stellen we een bescheiden donatie om de kosten te bestrijden zeer op prijs. Zie: Portaal:Donaties.
Bahá'í-kalender: verschil tussen versies
(Dit is een bewerking van http://nl.wikipedia.org/w/index.php?title=Bah%C3%A1%27%C3%AD-kalender&oldid=30628769 begonnen door Wikipediagebruiker Wiki) |
(kleurtje, toevoeging weekdagen (gemengd Duitse en Engelse Wikipedia)) |
||
Regel 4: | Regel 4: | ||
De bahá'í-kalender begon als de oorspronkelijke badí’-kalender, die werd ontworpen door de [[Báb]]. [[Bahá'u'lláh]] keurde deze kalender goed, maakte Naw-Rúz (bahá’í-nieuwjaar) de eerste dag van het jaar en gaf ook de schrikkeldagen een vaste plaats. | De bahá'í-kalender begon als de oorspronkelijke badí’-kalender, die werd ontworpen door de [[Báb]]. [[Bahá'u'lláh]] keurde deze kalender goed, maakte Naw-Rúz (bahá’í-nieuwjaar) de eerste dag van het jaar en gaf ook de schrikkeldagen een vaste plaats. | ||
== | == Dagen van de week == | ||
The Bahá'í week begint op zaterdag en eindigt op vrijdag.<ref name="vahid0">{{Aut|Effendi}}, Shoghi, [http://bahai-library.com/shoghieffendi_statistics_1844-1950 The Bahá'í Faith: 1844-1950], Bahá'í Publishing Committee, [[Wilmette, Illinois]] 1950</ref> Zoals in het [[jodendom]] en de [[islam]], loopt de dag van zonsondergang tot zonsondergang. In Bahá'í-geschriften wordt aangegeven dat de vrijdag als rustdag moet worden onderhouden.<ref name="log">{{en}} {{ts.|Bahá'í News}}, nummer 162, april 1943, p. 5: ''Letter written on behalf of the Guardian to an individual believer'', gedateerd 10 juli 1939. Geciteerd in: {{Aut|Effendi}}, Shoghi, {{Aut|[[Bahá'u'llah]], [['Abdu'l-Bahá]]}}, The Universal House of Justice, Editor: Hornby, Helen, [http://bahai-library.com/hornby_lights_guidance&chapter=2#n372 ''Lights of Guidance: A Bahá'í Reference File''], Bahá'í Publishing Trust, [[New Delhi, India]] 1983. ISBN 978-81-85091-46-4 p. 109 Citaat III. Bahá'í: E. Miscellaneous Subjects: ''372. Friday is Day of Rest in Bahá'í Calendar.'' Geraadpleegd op 15 maart 2009</ref><ref>{{Aut|Bellenir, Karen}}, ''Religious Holidays and Calendars: An Encyclopedic Handbook'', derde uitgave, Omnigraphics 2004 ISBN 0-7808-0665-4 p. 154</ref> De vrijdag wordt echter niet door alle Bahá'í als een rustdag onderhouden. In het Verenigd Koninkrijk onderhoudt het ''National Spiritual Assembly'' van de Bahá’ís de vrijdag niet als een rustdag.<ref name="UK_rest">National Spiritual Assembly of the Bahá’ís of the United Kingdom. [http://www.faithwales.co.uk/media/images/GC-26330_Council_for_Wales_Friday_rest_day.pdf Letter from the NSA to the Chaplaincy to the Bahá’í Council for Wales] geraadpleegd 1 September 2011</ref> | |||
:{| | |||
{| | |- | ||
|- | |1.|| '''Jalal''' || align=right" |جلال ||Heerlijkheid || [[zaterdag]] | ||
|- | |- | ||
| ''' | |2.|| '''Jamal''' || align=right" |جمال ||Schoonheid || [[zondag]] | ||
|- | |- | ||
| ''' | |3.|| '''Kamal''' || align=right" |كمال ||Volmaaktheid || [[maandag]] | ||
|- | |- | ||
| ''' | |4.|| '''Fidal''' || align=right" |فضال ||Gratie || [[dinsdag]] | ||
|- | |- | ||
| ''' | |5.|| '''Idal''' || align=right" |عدال ||Rechtvaardigheid || [[woensdag]] | ||
|- | |- | ||
| ''' | |6.|| '''Istijlal''' || align=right" |استجلال ||Majesteit || [[donderdag]] | ||
|- | |- | ||
| '''Raḥmat''' || رحمة || Genade || 24 juni - 12 juli | |7.|| '''Istiqlal''' || align=right" |استقلال ||Onafhankelijkheid || [[vrijdag]] | ||
|- | |} | ||
| '''Kalimát''' || كلمات || Woorden || 13 juli - 31 juli | |||
|- | == Maanden == | ||
| '''Kamál''' || كمال || Volmaaktheid || 1 augustus - 19 augustus | De namen van de bahá’í-maanden reflecteren eigenschappen van [[God (bahá'í)|God]]. Op de eerste dag van iedere maand vind plaatselijk het [[Negentiendaagsfeest]] plaats. | ||
|- | |||
| '''Asmá’''' || اسماء || Namen || 20 augustus - 7 september | :{| class="prettytable" style="width: 98%; border: 2px solid gray; background:"#FFE39B" | ||
|- | |- | ||
| '''‘Izzat''' || عزة || Macht || 8 september - 26 september | ! Arabische naam !! Arabisch schrift !! Vertaling !! Gregoriaanse data | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| '''Ma<u>sh</u>íyyat''' || مشية || Wil || 27 september - 15 oktober | | '''Bahá’''' || align="right"| بهاء || Pracht|| [[21 maart]] - [[8 april]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| '''‘Ilm '''|| علم || Kennis || 16 oktober - 3 november | | '''Jalál''' || align="right"| جلال || Heerlijkheid || [[9 april]] - [[27 april]] | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| '''Qudrat''' || قدرة || Kracht || 4 november - 22 november | | '''Jamál''' || align="right"| جمال || Schoonheid || [[28 april]] - [[16 mei]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| '''Qawl''' || قول || Spraak || 23 november - 11 december | | '''‘Aẓamat''' || align="right"| عظمة || Grootheid || [[17 mei]] - [[4 juni]] | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| '''Masá’il''' || مسائل || Vragen || 12 december - 30 december | | '''Núr''' || align="right"| نور || Licht || [[5 juni]] - [[23 juni]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| '''<u>Sh</u>araf''' || شرف || Eer || 31 december - 18 januari | | '''Raḥmat''' || align="right"| رحمة || Genade || [[24 juni]] - [[12 juli]] | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| '''Sulṭán''' || سلطان || Soevereiniteit || 19 januari - 6 februari | | '''Kalimát''' || align="right"| كلمات || Woorden || [[13 juli]] - [[31 juli]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| '''Mulk''' || ملك || Heerschappij || 7 februari - 25 februari | | '''Kamál''' || align="right"| كمال || Volmaaktheid || [[1 augustus]] - [[19 augustus]] | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| '''Ayyám-i-Há'''' || ايام الهاء|| Schrikkeldagen || 26 februari - 1 maart | | '''Asmá’''' || align="right"| اسماء || Namen || [[20 augustus]] - [[7 september]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| '''‘Alá’''' || علاء || Verhevenheid || 2 maart - 20 maart ( | | '''‘Izzat''' || align="right"| عزة || Macht || [[8 september]] - [[26 september]] | ||
|-bgcolor="#fffaf0" | |||
| '''Ma<u>sh</u>íyyat''' || align="right"| مشية || Wil || [[27 september]] - [[15 oktober]] | |||
|-bgcolor="#f5f5f5" | |||
| '''‘Ilm '''|| align="right"| علم || Kennis || [[16 oktober]] - [[3 november]] | |||
|-bgcolor="#fffaf0" | |||
| '''Qudrat''' || align="right"| قدرة || Kracht || [[4 november]] - [[22 november]] | |||
|-bgcolor="#f5f5f5" | |||
| '''Qawl''' || align="right"| قول || Spraak || [[23 november]] - [[11 december]] | |||
|-bgcolor="#fffaf0" | |||
| '''Masá’il''' || align="right"| مسائل || Vragen || [[12 december]] - [[30 december]] | |||
|-bgcolor="#f5f5f5" | |||
| '''<u>Sh</u>araf''' || align="right"| شرف || Eer || [[31 december]] - [[18 januari]] | |||
|-bgcolor="#fffaf0" | |||
| '''Sulṭán''' || align="right"| سلطان || Soevereiniteit || [[19 januari]] - [[6 februari]] | |||
|-bgcolor="#f5f5f5" | |||
| '''Mulk''' || align="right"| ملك || Heerschappij || [[7 februari]] - [[25 februari]] | |||
|-bgcolor="#fffaf0" | |||
| '''Ayyám-i-Há'''' || align="right"| ايام الهاء|| Schrikkeldagen || [[26 februari]] - [[1 maart]] | |||
|-bgcolor="#f5f5f5" | |||
| '''‘Alá’''' || align="right"| علاء || Verhevenheid || [[2 maart]] - [[20 maart]] ([[vasten]]maand) | |||
|} | |} | ||
Regel 55: | Regel 74: | ||
Er zijn elf heilige dagen in de Bahá'í-kalender, op negen ervan wordt niet gewerkt. Het [[Ridván|Feest van Ridván]], een twaalfdaags feest herdenkt Bahá'u'lláhs aankondiging van zijn missie en is het heiligste bahá'í-feest en wordt het ’Grootste Feest’ genoemd. | Er zijn elf heilige dagen in de Bahá'í-kalender, op negen ervan wordt niet gewerkt. Het [[Ridván|Feest van Ridván]], een twaalfdaags feest herdenkt Bahá'u'lláhs aankondiging van zijn missie en is het heiligste bahá'í-feest en wordt het ’Grootste Feest’ genoemd. | ||
{| class="wikitable" | :{| class="wikitable" | ||
|- style="background:#EFEFEF;" | |- style="background:#EFEFEF;" | ||
! Naam !! Gregoriaanse data | ! Naam !! Gregoriaanse data | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| [[Naw-Rúz]] (bahá’í-nieuwjaar) || 21 maart | | [[Naw-Rúz]] (bahá’í-nieuwjaar) || [[21 maart]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| Eerste dag van [[Ridván|Riḍván]] || 21 april | | Eerste dag van [[Ridván|Riḍván]] || [[21 april]] | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| Negende dag van Riḍván || 29 april | | Negende dag van Riḍván || [[29 april]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| Twaalfde dag van Riḍván || 2 mei | | Twaalfde dag van Riḍván || [[2 mei]] | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| Verkondiging van de [[Báb]] || 23 mei | | Verkondiging van de [[Báb]] || [[23 mei]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| Heengaan van [[Bahá'u'lláh]] || 29 mei | | Heengaan van [[Bahá'u'lláh]] || [[29 mei]] | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| Marteldood van de Báb || 9 juli | | Marteldood van de Báb || [[9 juli]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| Geboortedag van de Báb || 20 oktober | | Geboortedag van de Báb || [[20 oktober]] | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| Geboortedag van Bahá'u'lláh || 12 november | | Geboortedag van Bahá'u'lláh || [[12 november]] | ||
|} | |} | ||
== Andere bijzondere dagen == | == Andere bijzondere dagen == | ||
{| class="wikitable" | :{| class="wikitable" | ||
|- style="background:#EFEFEF;" | |- style="background:#EFEFEF;" | ||
! | ! Naam !! Gregoriaanse data | ||
|- | |-bgcolor="#fffaf0" | ||
| Dag van het [[Verbond van Bahá'u'lláh|Verbond]] || 26 november | | Dag van het [[Verbond van Bahá'u'lláh|Verbond]] || [[26 november]] | ||
|- | |-bgcolor="#f5f5f5" | ||
| Heengaan van [['Abdu'l-Bahá]] || 28 november | | Heengaan van [['Abdu'l-Bahá]] || [[28 november]] | ||
|} | |} | ||
{{Appendix|Noten| | |||
<references /> | <references /> | ||
;Literatuur | |||
* {{Aut|Esslemont, J. E.}}, [http://www.bahai.nl/read/esslemont-bahaullah-nieuwe-tijdperk ''Bahá'u'lláh en het Nieuwe Tijdperk''], Stichting Bahá'í Literatuur, Den Haag 2010 | |||
* {{Aut|Smith, P.}}, ''A Concise Encyclopedia of the Bahá'í Faith'', Oneworld Publications, Oxford, Verenigd Koninkijk 1999, ISBN 1-85168-184-1 | |||
* {{ | * {{Aut|Keil, Gerald}}, {{pdf|[http://www.udoschaefer.com/index.php?eID=tx_nawsecuredl&u=0&file=fileadmin/pdffiles/Foreword_Time_and_the_Bahai_Era_EN.pdf&t=1294826941&hash=778cfb0f9f61e12119bbcdd65892d2e0 ''Time and the Bahá’í Era''}}, George Ronald, Oxford, Verenigd Koninkrijk 2008, ISBN 978-0-85398-527-3 | ||
| | ;Weblink | ||
* [http://www.bahai.nl/read/bahai-kalender Bahai.nl: Bahá'í-kalender] | |||
| | |||
| | |||
}} | }} | ||
<!--{{Navigatie Bahá'í}}--> | <!--{{Navigatie Bahá'í}}--> | ||
{{Navigatie kalendersystemen}} | {{Navigatie kalendersystemen}} |
Versie van 9 jul 2012 16:51
De bahá'í-kalender, ook de badí'-kalender genoemd, die gebruikt wordt in de religie van de Bahá'í, is een zonnekalender met regelmatige jaren van 365 dagen en schrikkeljaren van 366 dagen. De jaren zijn samengesteld uit 19 maanden van elk 19 dagen elk, plus een aantal extra dagen (Ayyám-i-Há, vier in gewone jaren en vijf in schrikkeljaren). Het jaar begint in deze kalender op de lente-equinox (Naw-Rúz, 21 maart); de laatste maand is de vastenmaand. In het eigen jaartellingssysteem, Bahá'í Era, afgekort ’B.E.’,) worden de jaren geteld vanaf 21 maart 1844. De periode vanaf 21 maart 2007 tot 20 maart 2008 is jaar 164 BE.[1]
Geschiedenis
De bahá'í-kalender begon als de oorspronkelijke badí’-kalender, die werd ontworpen door de Báb. Bahá'u'lláh keurde deze kalender goed, maakte Naw-Rúz (bahá’í-nieuwjaar) de eerste dag van het jaar en gaf ook de schrikkeldagen een vaste plaats.
Dagen van de week
The Bahá'í week begint op zaterdag en eindigt op vrijdag.[2] Zoals in het jodendom en de islam, loopt de dag van zonsondergang tot zonsondergang. In Bahá'í-geschriften wordt aangegeven dat de vrijdag als rustdag moet worden onderhouden.[3][4] De vrijdag wordt echter niet door alle Bahá'í als een rustdag onderhouden. In het Verenigd Koninkrijk onderhoudt het National Spiritual Assembly van de Bahá’ís de vrijdag niet als een rustdag.[5]
1. Jalal جلال Heerlijkheid zaterdag 2. Jamal جمال Schoonheid zondag 3. Kamal كمال Volmaaktheid maandag 4. Fidal فضال Gratie dinsdag 5. Idal عدال Rechtvaardigheid woensdag 6. Istijlal استجلال Majesteit donderdag 7. Istiqlal استقلال Onafhankelijkheid vrijdag
Maanden
De namen van de bahá’í-maanden reflecteren eigenschappen van God. Op de eerste dag van iedere maand vind plaatselijk het Negentiendaagsfeest plaats.
Arabische naam Arabisch schrift Vertaling Gregoriaanse data Bahá’ بهاء Pracht 21 maart - 8 april Jalál جلال Heerlijkheid 9 april - 27 april Jamál جمال Schoonheid 28 april - 16 mei ‘Aẓamat عظمة Grootheid 17 mei - 4 juni Núr نور Licht 5 juni - 23 juni Raḥmat رحمة Genade 24 juni - 12 juli Kalimát كلمات Woorden 13 juli - 31 juli Kamál كمال Volmaaktheid 1 augustus - 19 augustus Asmá’ اسماء Namen 20 augustus - 7 september ‘Izzat عزة Macht 8 september - 26 september Mashíyyat مشية Wil 27 september - 15 oktober ‘Ilm علم Kennis 16 oktober - 3 november Qudrat قدرة Kracht 4 november - 22 november Qawl قول Spraak 23 november - 11 december Masá’il مسائل Vragen 12 december - 30 december Sharaf شرف Eer 31 december - 18 januari Sulṭán سلطان Soevereiniteit 19 januari - 6 februari Mulk ملك Heerschappij 7 februari - 25 februari Ayyám-i-Há' ايام الهاء Schrikkeldagen 26 februari - 1 maart ‘Alá’ علاء Verhevenheid 2 maart - 20 maart (vastenmaand)
Heilige dagen
Er zijn elf heilige dagen in de Bahá'í-kalender, op negen ervan wordt niet gewerkt. Het Feest van Ridván, een twaalfdaags feest herdenkt Bahá'u'lláhs aankondiging van zijn missie en is het heiligste bahá'í-feest en wordt het ’Grootste Feest’ genoemd.
Naam Gregoriaanse data Naw-Rúz (bahá’í-nieuwjaar) 21 maart Eerste dag van Riḍván 21 april Negende dag van Riḍván 29 april Twaalfde dag van Riḍván 2 mei Verkondiging van de Báb 23 mei Heengaan van Bahá'u'lláh 29 mei Marteldood van de Báb 9 juli Geboortedag van de Báb 20 oktober Geboortedag van Bahá'u'lláh 12 november
Andere bijzondere dagen
Naam Gregoriaanse data Dag van het Verbond 26 november Heengaan van 'Abdu'l-Bahá 28 november
Noten
|
Kalendersystemen |
---|
In gebruik: Armeens • Assyrisch • Bahá'í • Berbers • Chinees • Ethiopisch • Georgisch • Gregoriaans • Hindoe • IJslands • Indiaas • Iraans • Islamitisch • Joods • Juliaans • Koptisch • Liturgisch • Maçonniek • Samaritaans • Thai • Tibetaans Oude kalenders: Attisch • Azteeks • Egyptisch • Georgisch • IJslands • Maya • Macedonisch • Quakers • (Frans) Republikeins • Romeins • Runen • Tabotkalender (rasta) Voorgestelde kalenders of kalenderhervormingen: Darische kalender • Maréchal-kalender • New Earth Calendar • Positivistenkalender • Sovjetisch Kalenderberekening: epacta • cyclus van Meton • gulden getal • indictie • martelaarsboekletter • zondagsletter • zonnecirkel Jaartelling: Ab Urbe Condita • Anno Diocletiani • Anno Mundi (Byzantijns) • Boeddhistisch • Christelijke jaartelling • Olympiade • Seleucidische jaartelling Verwante thema’s: Dionysische Paasperiode • juliaanse dag • oude Nederlandse maandnamen • schrikkeljaar |