Wikisage, de vrije encyclopedie van de tweede generatie, is digitaal erfgoed
Wikisage is op 1 na de grootste internet-encyclopedie in het Nederlands. Iedereen kan de hier verzamelde kennis gratis gebruiken, zonder storende advertenties. De Koninklijke Bibliotheek van Nederland heeft Wikisage in 2018 aangemerkt als digitaal erfgoed.
- Wilt u meehelpen om Wikisage te laten groeien? Maak dan een account aan. U bent van harte welkom. Zie: Portaal:Gebruikers.
- Bent u blij met Wikisage, of wilt u juist meer? Dan stellen we een bescheiden donatie om de kosten te bestrijden zeer op prijs. Zie: Portaal:Donaties.
Lijst van nationale hymnen: verschil tussen versies
Naar navigatie springen
Naar zoeken springen
(Ossetië) |
(https://nl.wikipedia.org/w/index.php?title=Lijst_van_volksliederen&oldid=51274213) |
||
Regel 1: | Regel 1: | ||
== | Dit is een '''lijst van [[volkslied (nationaal symbool)|nationale volksliederen]].''' | ||
==Nederland, België en Suriname== | |||
{| border="0" | |||
|- | |||
| width="250" | [[Nederland]] || [[Wilhelmus]] | |||
|- | |||
| | |||
| van 1815-1932: [[Wien Neêrlands bloed]] | |||
|- | |||
| [[België]] || [[Brabançonne (volkslied)|Brabançonne]] | |||
|- | |||
| [[Suriname]] || [[God zij met ons Suriname]] | |||
|} | |||
===Aruba, Curaçao en Sint Maarten === | |||
{| border="0" | |||
|- | |||
| width="250" | [[Aruba]] || [[Aruba Dushi Tera]] | |||
|- | |||
| [[Curaçao]] || [[Himno di Kòrsou]] | |||
|- | |||
| [[Sint Maarten (land)|Sint Maarten]] || [[Volkslied van Sint Maarten|O sweet Saint-Martin's Land]] (binationaal volkslied van Saint-Martin/Sint-Maarten) | |||
|} | |||
===Nederlandse en Belgische regionale/regionalistische/provinciale volksliederen=== | |||
{| border="0" | |||
|- | |||
| width="250" | [[Groningen (provincie)|Groningen]] | |||
| [[Grönnens Laid]] | |||
|- | |||
| [[Friesland|Friesland (Fryslân)]] || [[De âlde Friezen]] | |||
|- | |||
| [[Drenthe]] || [[Mijn Drenthe]] | |||
|- | |||
| [[Overijssel]] || [[Aan de rand van Hollands gouwen]] | |||
|- | |||
| [[Salland]] || [[Sallands volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Twente]] || [[Twents volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Gelderland]] || [[Ons Gelderland]] | |||
|- | |||
| [[Flevoland]] || [[Waar wij steden doen verrijzen...]] | |||
|- | |||
| [[Utrecht (provincie)|Utrecht]] || [[Langs de Vecht en d'oude Rijnstroom]] | |||
|- | |||
| [[Noord-Holland]] || [[Ik houd van het groen in je wei]] | |||
|- | |||
| [[Zuid-Holland]] || [[Zuid-Hollands volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Goeree-Overflakkee]] || [[Flakkees volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Zeeland (provincie)|Zeeland]] || [[Zeeuws volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Zeeuws-Vlaanderen]] || [[Zeeuws-Vlaams volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Noord-Brabant]] en [[Vlaams-Brabant]] || [[Brabants volkslied]] | |||
|- | |||
| Limburg: [[Limburg (Belgische provincie)|Belgisch]] en [[Limburg (Nederland)|Nederlands]] || [[Limburg mijn Vaderland]] | |||
|- | |||
| [[Vlaanderen]]/[[Vlaamse Gemeenschap]] || [[De Vlaamse Leeuw]] | |||
|- | |||
| [[Wallonië]]/[[Franse Gemeenschap]] || [[Le Chant des Wallons]] | |||
|- | |||
| [[West-Friesland (regio)]] || [[West-Fries volkslied]] | |||
|- | |||
|} | |||
===Nederlandstalige eilanden, dorpen en steden=== | |||
{| border="0" | |||
|- | |||
| width="250" |[[Alkmaar]] || [[Van Alkmaar de Victorie]] | |||
|- | |||
| [[Arnhem]] || [['t Ernemse Volkslied]] | |||
|- | |||
|[[Bonaire]] || [[Volkslied van Bonaire|Himno di Boneiru]] | |||
|- | |||
| [[Boxmeer (plaats)|Boxmeer]] || [[Tussen de maas en de rand van de peel]] | |||
|- | |||
| [[Bergen op Zoom (stad)|Bergen op Zoom]] || [[Merck toch hoe sterck (lied)|Merck toch hoe sterck]] | |||
|- | |||
| [[Breda (stad)|Breda]] || [[De Paarse Heide]] | |||
|- | |||
| [[Bredevoort]] || [[Bredevoorts volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Den Dungen]] || [[Den Dungen van eiges]] | |||
|- | |||
| [[Gennep (plaats)|Gennep]] || [[Genneps volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Gent]] || [[Klokke Roeland (lied)|Klokke Roeland]] | |||
|- | |||
| [[Liempde]] || [[Liempds Volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Maastricht]] || [[Maastrichts volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Rouveen]] || [[Bee de grote watertoren]] | |||
|- | |||
| [[Saba]] || [[Saba Song]] | |||
|- | |||
| [[Sint Eustatius]] || [[Golden Rock]] | |||
|- | |||
| [[Terschelling]] || [[Oan Schylge]] | |||
|- | |||
| [[Tilburg]] || [[Tilburgs volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Urk]] || [[Urker volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Venray (plaats)|Venray]] || [[Rooj mien däörp]] | |||
|- | |||
| [[Vollenhove]] || [[’t Akkertien op de Voorst]] | |||
|- | |||
| [[Welsum (Olst-Wijhe)|Welsum]] (Olst-Wijhe) || [[Welsums Volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Volendam]] || [[Volendammer volkslied]] | |||
|- | |||
| [[Wanneperveen]] || [[O mien vene]] | |||
|} | |||
==Overige landen/regio's en hun volksliederen== | |||
{| border="0" | |||
|- | |||
| width="250" | [[Afghanistan]] || [[Melli Tarana]] | |||
|- | |||
| [[Åland]] ||[[Ålänningens sång]] | |||
|- | |||
| [[Albanië]] || [[Hymni i Flamurit]] | |||
|- | |||
| [[Algerije]] || [[Kassaman]] | |||
|- | |||
| [[Amerikaans-Samoa]] || [[Amerika Samoa]] | |||
|- | |||
| [[Andorra]] || [[El Gran Carlemany]] | |||
|- | |||
| [[Angola]] || [[Angola Avante]] | |||
|- | |||
| [[Antigua en Barbuda]] || [[Fair Antigua, We Salute Thee]] | |||
|- | |||
| [[Argentinië]] || [[Himno Nacional Argentino]] | |||
|- | |||
| [[Armenië]] || [[Mer Hayrenik]] | |||
|- | |||
| [[Australië (land)|Australië]] || [[Advance Australia Fair]] | |||
|- | |||
| [[Azoren]] || [[Hino dos Açores]] | |||
|- | |||
| [[Bahama's]] || [[March On, Bahamaland]] | |||
|- | |||
| [[Bahrein]] || [[Bahrainona]] | |||
|- | |||
| [[Balearen]] || [[La Balanguera]] | |||
|- | |||
| [[Bangladesh]] || [[Amar Sonar Bangla]] | |||
|- | |||
| [[Barbados]] || [[In Plenty and In Time of Need]] | |||
|- | |||
| [[Baskenland]] || [[Eusko Abendaren Ereserkia]] | |||
|- | |||
| [[Belize (land)|Belize]] || [[Land of the Free]] | |||
|- | |||
| [[Benin]] || [[L'Aube Nouvelle]] | |||
|- | |||
| [[Bermuda]] || [[God Save the Queen]] <br/>onofficieel: [[Hail To Bermuda]] | |||
|- | |||
| [[Bhutan]] || [[Druk tsendhen]] | |||
|- | |||
| [[Bolivia]] || [[Bolivianos, el hado propicio]] | |||
|- | |||
| [[Bosnië en Herzegovina]] || [[Intermeco]], Voorheen: [[Jedna si Jedina]] | |||
|- | |||
| [[Botswana]] || [[Fatshe leno la rona]] | |||
|- | |||
| [[Brazilië]] || [[Hino Nacional Brasileiro]] | |||
|- | |||
| [[Brunei]] || [[Allah peliharakan Sultan]] | |||
|- | |||
| [[Bulgarije]] || [[Mila Rodino]] | |||
|- | |||
| [[Burkina Faso]] || [[Une Seule Nuit]] | |||
|- | |||
| [[Burundi]] || [[Burundi bwacu]] | |||
|- | |||
| [[Cambodja]] || [[Nokoreach]] | |||
|- | |||
| [[Canada]] || [[O Canada]] | |||
|- | |||
| [[Catalonië]] || [[Els Segadors]] | |||
|- | |||
| [[Centraal-Afrikaanse Republiek]] || [[La Renaissance]] | |||
|- | |||
| [[Chili]] || [[Himno Nacional|Dulce Patria, recibe los votos]] | |||
|- | |||
| [[Volksrepubliek China|China]] || [[Mars van de vrijwilligers|Yìyǒngjūn Jìnxíngqǔ]] | |||
|- | |||
| [[Colombia]] || [[Oh Gloria Inmarcesible]] | |||
|- | |||
| [[Comoren (land)|Comoren]] || [[Udzima wa ya Masiwa]] | |||
|- | |||
| [[Congo-Kinshasa]] || [[Debout Congolais]] | |||
|- | |||
| [[Congo-Brazzaville]] || [[La Congolaise]] | |||
|- | |||
| [[Cookeilanden]] || [[God Defend New Zealand]] | |||
|- | |||
| [[Costa Rica]] || [[Noble patria, tu hermosa bandera]] | |||
|- | |||
| [[Cuba (land)|Cuba]] || [[La Bayamesa]] | |||
|- | |||
| [[Cyprus]] || [[Imnos eis tin Eleftherian]] | |||
|- | |||
| [[Denemarken]] || Burgerlijk: [[Der er et yndigt land]]<br />Koninklijk: [[Kong Kristian]] | |||
|- | |||
| [[Djibouti (land)|Djibouti]] || [[Hinjinne u sara kaca]] | |||
|- | |||
| [[Dominica]] || [[Isle of Beauty, Isle of Splendour]] | |||
|- | |||
| [[Dominicaanse Republiek]] || [[Quisqueyanos valientes]] | |||
|- | |||
| [[Duitsland]] || [[Das Lied der Deutschen]], 3rde vers<br />Voor 1922: [[Heil dir im Siegerkranz]] | |||
|- | |||
| [[Ecuador]] || [[Salve, Oh Patria]] | |||
|- | |||
| [[Egypte (land)|Egypte]] || [[Biladi, Biladi, Biladi]] | |||
|- | |||
| [[El Salvador]] || [[Saludemos la Patria orgullosos]] | |||
|- | |||
| [[Equatoriaal-Guinea]] || [[Caminemos Pisando la Senda de Nuestra Inmensa Felicidad]] | |||
|- | |||
| [[Estland]] || [[Mu isamaa, mu õnn ja rõõm]] | |||
|- | |||
| [[Ethiopië]] || [[Whedefit Gesgeshi Woude Henate Ethiopia]] | |||
|- | |||
| [[Faeröer]] || [[Tú alfagra land mítt]] | |||
|- | |||
| [[Fiji]] || [[God Bless Fiji]] | |||
|- | |||
| [[Filipijnen]] || [[Lupang Hinirang]] | |||
|- | |||
| [[Finland]] || [[Maamme (Vårt land)|Maamme]] | |||
|- | |||
| [[Frankrijk]] || [[Marseillaise]] | |||
|- | |||
| [[Gabon]] || [[La Concorde]] | |||
|- | |||
| [[Gambia (land)|Gambia]] || [[For The Gambia Our Homeland]] | |||
|- | |||
| [[Georgië]] || [[Tavisoepleba]], oud: [[Didebda zetsit koerteoels]] | |||
|- | |||
| [[Ghana]] || [[God Bless Our Homeland Ghana]] | |||
|- | |||
| [[Gibraltar]] || [[Gibraltar Anthem]] | |||
|- | |||
| [[Grenada]] || [[Hail Grenada]] | |||
|- | |||
| [[Griekenland]] || [[Imnos eis tin Eleftherian]] | |||
|- | |||
| [[Groenland]] || [[Nunarput utoqqarsuanngoravit]] | |||
|- | |||
| [[Guam]] || [[Stand Ye Guamanians]] | |||
|- | |||
| [[Guatemala]] || [[Guatemala Feliz]] | |||
|- | |||
| [[Guernsey]] || [[Sarnia Cherie]] | |||
|- | |||
| [[Guinee]] || [[Liberté]] | |||
|- | |||
| [[Guinee-Bissau]] || [[Esta É a Nossa Pátria Amada]] | |||
|- | |||
| [[Guyana]] || [[Dear Land of Guyana, of Rivers and Plains]] | |||
|- | |||
| [[Haïti]] || [[La Dessalinienne]] | |||
|- | |||
| [[Honduras]] || [[Tu bandera es un lampo de cielo]] | |||
|- | |||
| [[Hongarije]] || [[Isten, áldd meg a magyart]] | |||
|- | |||
| [[Ierland (land)|Ierland]] || [[Amhrán na bhFiann]] en [[Ireland's Call]] (eiland) | |||
|- | |||
| [[IJsland]] || [[Lofsöngur]] | |||
|- | |||
| [[India]] || [[Jana Gana Mana]] | |||
|- | |||
| [[Indonesië]] || [[Indonesia Raya]] | |||
|- | |||
| [[Irak]] || [[Ardulfurataini Watan]]<br />[[The Royal Salute]]<br />[[Mawtini]] | |||
|- | |||
| [[Iran]] || [[Sorood-e Jomhoori-e Eslami]], voorheen [[Sorood-e Shahanshahi Iran]] | |||
|- | |||
| [[Israël]] || [[Hatikwa]] | |||
|- | |||
| [[Italië]] || [[Il Canto degli Italiani]] | |||
|- | |||
| [[Ivoorkust]] || [[L'Abidjanaise]] | |||
|- | |||
| [[Jamaica]] || [[Jamaica, Land We Love]] | |||
|- | |||
| [[Japan]] || [[Kimi Ga Yo]] | |||
|- | |||
| [[Jemen]] || [[United Republic]] | |||
|- | |||
| [[Jersey (eiland)|Jersey]] || [[Ma Normandie]] | |||
|- | |||
| [[Jordanië]] || [[As-salam al-malaki al-oerdoeni]] | |||
|- | |||
| [[Kaaimaneilanden]] || [[Beloved Isles Cayman]] | |||
|- | |||
| [[Kaapverdië]] || [[Cântico da Liberdade]] | |||
|- | |||
| [[Kameroen]] || [[Chant de Ralliement]] | |||
|- | |||
| [[Kazachstan]] || [[Meniñ Qazaqstanım|Volkslied van Kazachstan]] (sinds 2006) | |||
|- | |||
| [[Kenia]] || [[Ee Mungu Nguvu Yetu]] | |||
|- | |||
| [[Kiribati]] || [[Teirake kaini Kiribati]] | |||
|- | |||
| [[Koerdistan]] || [[Ey Reqîb]] | |||
|- | |||
| [[Kroatië]] || [[Lijepa naša domovino]] | |||
|- | |||
| [[Laos]] || [[Pheng Xat Lao]] | |||
|- | |||
| [[Lesotho]] || [[Lesotho Fatse La Bontata Rona]] | |||
|- | |||
| [[Letland]] || [[Dievs, svētī Latviju]] | |||
|- | |||
| [[Libanon]] || [[Koullouna Lilouataan Lil Oula Lil Alam]] | |||
|- | |||
| [[Liberia]] || [[All Hail, Liberia, Hail!]] | |||
|- | |||
| [[Libië]] || [[Libië, Libië, Libië]] <br/>1969-2011: [[Allahu Akbar (volkslied)|Allahu Akbar]] | |||
|- | |||
| [[Liechtenstein]] || [[Oben am jungen Rhein]] | |||
|- | |||
| [[Litouwen]] || [[Tautiška giesmė]] | |||
|- | |||
| [[Luxemburg (land)|Luxemburg]] || Burgerlijk: [[Ons Heemecht]]<br />Groothertogelijk: [[Wilhelm (volkslied)|Wilhelm]] | |||
|- | |||
| [[Maagdeneilanden]] || [[Virgin Islands March]] | |||
|- | |||
| [[Macedonië (land)|Macedonië]] || [[Denes nad Makedonija]] | |||
|- | |||
| [[Madagaskar]] || [[Ry Tanindraza nay malala ô]] | |||
|- | |||
| [[Madeira (eiland)|Madeira]] || [[Hino da Região Autonóma da Madeira]] | |||
|- | |||
| [[Malawi]] || [[Mlungu dalitsani Malawi]] | |||
|- | |||
| [[Maldiven]] || [[Gavmee Salaam]] | |||
|- | |||
| [[Maleisië]] || [[Negaraku]] | |||
|- | |||
| [[Mali]] || [[Pour l'Afrique et pour toi, Mali]] | |||
|- | |||
| [[Malta (land)|Malta]] || [[L-Innu Malti]] | |||
|- | |||
| [[Man (eiland)|Man]] || [[Arrane Ashoonagh Dy Vannin]] | |||
|- | |||
| [[Marokko]] || [[Hymne Cherifien]] | |||
|- | |||
| [[Marshalleilanden]] || [[Forever Marshall Islands]] | |||
|- | |||
| [[Mauritius (land)|Mauritius]] || [[Motherland]] | |||
|- | |||
| [[Mexico (land)|Mexico]] || [[Himno Nacional Mexicano]] | |||
|- | |||
| [[Micronesia]] || [[Patriots of Micronesia]] | |||
|- | |||
| [[Moldavië (land)|Moldavië]] || [[Limba noastră]]<br />voor 1994: [[Deșteaptă-te, române!]] | |||
|- | |||
| [[Monaco]] || [[Hymne Monégasque]] | |||
|- | |||
| [[Mongolië]] || [[Bügd Nairamdakh Mongol]] | |||
|- | |||
| [[Montenegro]] || [[Oj, svijetla majska zoro]] | |||
|- | |||
| [[Mozambique]] || [[Pátria Amada]], voorheen: [[Viva, Viva a FRELIMO]] | |||
|- | |||
| [[Myanmar]] || [[Kaba Ma Kyei]] | |||
|- | |||
| [[Namibië]] || [[Namibia, Land of the Brave]] | |||
|- | |||
| [[Nauru]] || [[Nauru Bwiema]] | |||
|- | |||
| [[Nederlandse Antillen]] || [[Volkslied zonder titel]] | |||
|- | |||
| [[Nepal]] || [[Sayaun Thunga Phool Ka]], voorheen: [[Rastriya Gaan]] | |||
|- | |||
| [[Nicaragua]] || [[Salve a ti]] | |||
|- | |||
| [[Nieuw-Zeeland]] || [[God Defend New Zealand]], [[God Save the Queen]] | |||
|- | |||
| [[Niger (land)|Niger]] || [[La Nigérienne]] | |||
|- | |||
| [[Nigeria (land)|Nigeria]] || [[Arise O Compatriots, Nigeria's Call Obey]], voorheen: [[Nigeria, We Hail Thee]] | |||
|- | |||
| [[Noord-Korea]] || [[Aegukga (Noord-Korea)|Aegukga]] | |||
|- | |||
| [[Noorwegen]] || Burgerlijk: [[Ja, vi elsker dette landet]] <br />Koninklijk: [[Kongesangen]] | |||
|- | |||
| [[Oeganda]] || [[Oh Uganda, Land of Beauty]] | |||
|- | |||
| [[Oekraïne]] || [[Sjtsje ne vmerla Oekrajiny]] | |||
|- | |||
| [[Oman]] || [[Ya Rabbana Ehfid Lana Jalalat Al Sultan]] | |||
|- | |||
| [[Oostenrijk]] || [[Land der Berge, Land am Strome]] | |||
|- | |||
| [[Oost-Timor]] || [[Pátria]] | |||
|- | |||
| [[Pakistan]] || [[Pak sarzamin shad bad]] | |||
|- | |||
| [[Palau (land)|Palau]] || [[Belau rekid]] | |||
|- | |||
| [[Panama (land)|Panama]] || [[Himno Istmeño]] | |||
|- | |||
| [[Papoea-Nieuw-Guinea]] || [[O arise all you sons of this land]] | |||
|- | |||
| [[Paraguay]] || [[Paraguayos, República o Muerte]] | |||
|- | |||
| [[Peru]] || [[Somos libres, seámoslo siempre]] | |||
|- | |||
| [[Pitcairneilanden]] || [[God Save the Queen]] | |||
|- | |||
| [[Polen]] || [[Mazurek Dąbrowskiego]] | |||
|- | |||
| [[Portugal]] || [[A Portuguesa]] | |||
|- | |||
| [[Puerto Rico]] || [[La Borinqueña]] | |||
|- | |||
| [[Roemenië]] || [[Deșteaptă-te, române!]] | |||
|- | |||
| [[Rusland]] || [[Gimn Rossijskoj Federatsii]]<br />1991-2000: [[Patriottenlied]]<br />1833-1917: [[God, behoed de tsaar!]] | |||
|- | |||
| [[Rwanda]] || [[Rwanda nziza]] | |||
|- | |||
| [[Saint Kitts en Nevis]] || [[Oh Land of Beauty]] | |||
|- | |||
| [[Saint Lucia]] || [[Sons and Daughters of Saint Lucia]] | |||
|- | |||
| [[Saint Vincent en de Grenadines]] || [[St Vincent Land So Beautiful]] | |||
|- | |||
| [[Salomonseilanden]] || [[God Save Our Solomon Islands]] | |||
|- | |||
| [[Samoa]] || [[The Banner of Freedom]] | |||
|- | |||
| [[Sao Tomé en Principe]] || [[Independência total]] | |||
|- | |||
| [[Saoedi-Arabië]] || [[Aash Al Maleek]] | |||
|- | |||
| [[Schotland]] || formeel geen. [[The Flower of Scotland]], [[Scotland the Brave]] en [[Scots Wha Hae]] worden wel als zodanig gebruikt. | |||
|- | |||
| [[Senegal]] || [[Pincez tous vos koras, frappez les balafons]] | |||
|- | |||
| [[Servië]] || [[Bože Pravde]] | |||
|- | |||
| [[Seychellen]] || [[Koste Seselwa]] | |||
|- | |||
| [[Sierra Leone]] || [[High we exalt Thee, realm of the free]] | |||
|- | |||
| [[Singapore]] || [[Majulah Singapura]] | |||
|- | |||
| [[Slovenië]] || [[Zdravljica]] | |||
|- | |||
| [[Slowakije]] || [[Nad Tatrou sa blýska]] | |||
|- | |||
| [[Spanje]] || [[Marcha Real]] | |||
|- | |||
| [[Sri Lanka]] || [[Sri Lanka Matha]] | |||
|- | |||
| [[Soedan]] || [[Nahnu Djundulla Djundulwatan]] | |||
|- | |||
| [[Suriname]] || [[God zij met ons Suriname]] | |||
|- | |||
| [[Swaziland]] || [[Nkulunkulu Mnikati wetibusiso temaSwati]] | |||
|- | |||
| [[Syrië]] || [[Homat el Diyar]] | |||
|- | |||
| [[Taiwan]] || [[Lied der drie principes van het volk]] | |||
|- | |||
| [[Tanzania]] || [[Mungu ibariki Afrika]] | |||
|- | |||
| [[Thailand]] || Burgerlijk: [[Phleng Chat]]<br />Koninklijk: [[Phleng Sansasoen Phra Barami]] | |||
|- | |||
| [[Tibet (gebied)|Tibet]] || [[Gyallu]] | |||
|- | |||
| [[Togo]] || [[Salut à toi, pays de nos aïeux]] | |||
|- | |||
| [[Tonga (land)|Tonga]] || [[Koe Fasi Oe Tui Oe Otu Tonga]] | |||
|- | |||
| [[Trinidad en Tobago]] || [[Forged from the Love of Liberty]] | |||
|- | |||
| [[Tsjaad]] || [[La Tchadienne]] | |||
|- | |||
| [[Tsjechië]] || [[Kde domov můj]] | |||
|- | |||
| [[Tsjetsjenië]] || [[Şatlaqan Illi]] | |||
|- | |||
| [[Tunesië]] || [[Humat al-Hima]] | |||
|- | |||
| [[Turkije]] || [[İstiklâl Marşı]] | |||
|- | |||
| [[Turkmenistan]] || [[Garassyz, bitarap, türkmenistanyn döwlet gimni]] | |||
|- | |||
| [[Turks- en Caicoseilanden]] || [[God Save the Queen]] | |||
|- | |||
| [[Tuvalu]] || [[Tuvalu mo te Atua]] | |||
|- | |||
| [[Uruguay]] || [[Orientales, la Patria o la tumba]] | |||
|- | |||
| [[Vanuatu]] || [[Yumi, Yumi, Yumi]] | |||
|- | |||
| [[Vaticaanstad]] || [[Inno e Marcia Pontificale]] | |||
|- | |||
| [[Venezuela]] || [[Gloria al bravo pueblo]] | |||
|- | |||
| [[Verenigd Koninkrijk]] || formeel geen; [[God Save the Queen]] is als zodanig wel in gebruik. | |||
|- | |||
| [[Verenigde Staten]] || [[The Star-Spangled Banner]]<br />presidentiële hymne: [[Hail to the Chief]] | |||
|- | |||
| [[Vietnam]] || [[Tiến Quân Ca]] | |||
|- | |||
| [[Wales]] || [[Hen Wlad Fy Nhadau]] | |||
|- | |||
| [[Wit-Rusland]] || [[My Belaroesy]] | |||
|- | |||
| [[Zambia]] || [[Stand and Sing of Zambia, Proud and Free]] | |||
|- | |||
| [[Zimbabwe]] || [[Kalibusiswe Ilizwe leZimbabwe]] | |||
|- | |||
| [[Zuid-Afrika]] || [[Volkslied van Zuid-Afrika|Nkosi Sikelel iAfrica & Die Stem van Suid Afrika]] | |||
|- | |||
| [[Zuid-Korea]] || [[Aegukga (Zuid-Korea)|Aegukka]] | |||
|- | |||
| [[Zuid-Soedan]] || [[South Sudan Oyee!]] | |||
|- | |||
| [[Zweden]] || Burgerlijk: [[Du gamla, Du fria]]<br />Koninklijk: [[Ur svenska hjärtans djup en gång]] | |||
|- | |||
| [[Zwitserland]] || [[Schweizerpsalm]] | |||
|} | |||
==Niet meer bestaande landen== | |||
{| border="0" | |||
|- | |||
| width="250" | [[Duitse Democratische Republiek]] || [[Auferstanden aus Ruinen]] | |||
|- | |||
| [[Nederlandse Antillen]] || [[Volkslied zonder titel]] | |||
|- | |||
| [[Oostenrijk-Hongarije]] || [[Kaiserhymne]] | |||
|- | |||
| [[Servië en Montenegro]] || [[Hej Sloveni]] | |||
|- | |||
| [[Tsjetsjeense Republiek Itsjkerië]] || [[Joƶalla ya marşo]] | |||
|- | |||
| [[Koninkrijk der Beide Siciliën]] || [[Inno al Re]] | |||
|- | |||
| [[Sovjet-Unie]] || 1917-1944: [[Internationale (lied)|De Internationale]]<br />1944-1991: [[Gimn Sovjetskogo Sojoeza]] | |||
|- | |||
| [[Tsjecho-Slowakije]] || [[Kde domov můj]] gevolgd door [[Nad Tatrou sa blýska]] | |||
|} | |||
==Internationale volksliederen== | |||
* [[Europa (werelddeel)|Europa]] - [[Europees volkslied]] | |||
* [[Esperanto]] - [[La Espero]] | |||
* [[FIFA]] - [[FIFA Volkslied]] | |||
* [[NAVO]] - [[Hymne to the NATO]]; [http://www.nato.int/multi/audio/hymn128.mp3 MP3-volkslied] | |||
* [[Olympische Spelen]] - [[Ancient eternal and immortal spirit]] of [[Αρχαίον Πνεύμ'αθάνατον]]; MP3 te downloaden vanaf [https://web.archive.org/web/20050615083003/http://www.mmb.org.gr/page/default.asp?id=2194&la=2 deze site] | |||
* [[Verenigde Naties]] - [[Volkslied naar de Verenigde Naties]] (onofficieel) | |||
==Externe link== | |||
*[http://www.national-anthems.net Alle muziek, teksten en vaak ook de partituur van volksliederen] | |||
{{wikisource-nl|Categorie:Volkslied}} | |||
[[Categorie:Muzieklijst|Nationale hymnen]] | |||
[[Categorie:Volkslied| Lijst van nationale hymnen]] |
Versie van 21 sep 2018 10:07
Dit is een lijst van nationale volksliederen.
Nederland, België en Suriname
Nederland | Wilhelmus |
van 1815-1932: Wien Neêrlands bloed | |
België | Brabançonne |
Suriname | God zij met ons Suriname |
Aruba, Curaçao en Sint Maarten
Aruba | Aruba Dushi Tera |
Curaçao | Himno di Kòrsou |
Sint Maarten | O sweet Saint-Martin's Land (binationaal volkslied van Saint-Martin/Sint-Maarten) |
Nederlandse en Belgische regionale/regionalistische/provinciale volksliederen
Nederlandstalige eilanden, dorpen en steden
Overige landen/regio's en hun volksliederen
Niet meer bestaande landen
Internationale volksliederen
- Europa - Europees volkslied
- Esperanto - La Espero
- FIFA - FIFA Volkslied
- NAVO - Hymne to the NATO; MP3-volkslied
- Olympische Spelen - Ancient eternal and immortal spirit of Αρχαίον Πνεύμ'αθάνατον; MP3 te downloaden vanaf deze site
- Verenigde Naties - Volkslied naar de Verenigde Naties (onofficieel)