Wikisage is op 1 na de grootste internet-encyclopedie in het Nederlands. Iedereen kan de hier verzamelde kennis gratis gebruiken, zonder storende advertenties. De Koninklijke Bibliotheek van Nederland heeft Wikisage in 2018 aangemerkt als digitaal erfgoed.
- Wilt u meehelpen om Wikisage te laten groeien? Maak dan een account aan. U bent van harte welkom. Zie: Portaal:Gebruikers.
- Bent u blij met Wikisage, of wilt u juist meer? Dan stellen we een bescheiden donatie om de kosten te bestrijden zeer op prijs. Zie: Portaal:Donaties.
Buslijn 61 (Groningen-Delfzijl)
Lijn 61 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Totale lengte: | 68,5 km | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Huidige status: | in gebruik | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Busdienst door: | Qbuzz | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Traject | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Lijn 61 is een buslijn in de Nederlandse provincie Groningen, die rijdt tussen Groningen en Delfzijl. De lijn wordt sinds 13 december 2009 gereden door Qbuzz. De huidige lijn bestaat sinds 9 december 2012 en is een samenvoeging van lijn 61 (Groningen - Uithuizen) en lijn 41 (Uithuizen - Delfzijl).
Geschiedenis
De Eerste Groninger Auto Omnibus Onderneming (een semioverheidsbedrijf) bereed vanaf 1912 als een van de allervroegste Nederlandse autobusdiensten de route Usquert - Groningen. In 1925 werd dit bedrijf door de Firma Kuitert uit Middelstum overgenomen. Samen met de firma's Rijzinga te Uithuizen en Bisschop te Kantens vormde Kuitert de N.V. Verenigde Autobusdienst Ondernemers (VADO). Dit bedrijf werd op zijn beurt in 1939 door de Marnedienst overgenomen. In 1954 werden alle aandelen overgenomen door de NS-dochteronderneming GADO te Hoogezand. Die zette de exploitatie in eerste instantie voort onder de naam Marnedienst, maar vanaf 1967 werden de lijnen onder de vlag van de GADO zelf geëxploiteerd. Het lijnnummer 1 voor de lijn Groningen - Uithuizen - Oudeschip werd toen 61.
De standplaats in Groningen was het Marnedienst-busstation in de Nieuwe-Ebbingestraat en later op de kop van de Bedumerweg. Daar kon men overstappen op de bus die via de Grote Markt doorreed van en en naar het Hoofdstation. In Noord-Groningen was het dorp Oosteinde, in de GADO-dienstregeling aangeduid als Roodeschool-Oost, het eindpunt voor de meeste ritten. Enkele bussen reden door naar Oudeschip. Nadat het vervoergebied van de DAM (die de lijn Appingedam - Spijk - Loppersum - Groningen exploiteerde) door de GADO was ingelijfd, kon lijn 61 in de vroege jaren zeventig via Spijk doorrijden naar Delfzijl.
Tot 2012 reed lijn 61 via de Bedumerweg, maar vanwege werkzaamheden aan de Noordzeebrug is de route verlegd via Kardinge.
De vroegere Marnedienst-buslijnen, die sinds 1999 in handen waren van Arriva (dat de GADO had overgenomen) als onderdeel van de Concessie GGD - Groningen Provincie, gingen op 13 december 2009 over naar Qbuzz.[1]
Dienstuitvoering en frequentie
Tussen Groningen en Middelstum wordt overdag 2 keer per uur gereden. Op de overige tijden, op zondag en op de rest van de lijn wordt een uursdienst onderhouden. Op lijn 61 wordt tussen Groningen en Uithuizen gereden met standaard streekbussen van Qbuzz. Op het gedeelte van Middelstum naar Delfzijl wordt overdag met standaard streekbussen gereden, en 's avonds en op zaterdag door taxibedrijf UVO/Van Dijk met 8-persoonsbusje gereden. Op zondag wordt tussen Middelstum en Delfzijl alleen op verzoek gereden door een LijnBelBus. Een hele rit met lijn 61 van Groningen naar Delfzijl duurt 2 uur en 9 minuten, daarmee is het de langste buslijn in de Provincie Groningen en in de Concessie Groningen-Drenthe naar ritduur, qua lengte is lijn 163 de langste.
Lijn 161
Tot 9 december 2012 reed er naast lijn 61 ook een lijn 161, deze reed tussen Middelstum en Groningen. Deze bus reed alleen in de spitsrichting tussen Bedum en Middelstum via de N46 en via Kardinge.
Bronnen, noten en/of referenties |
Buslijnen in de concessie Groningen Drenthe |
---|