Wikisage is op 1 na de grootste internet-encyclopedie in het Nederlands. Iedereen kan de hier verzamelde kennis gratis gebruiken, zonder storende advertenties. De Koninklijke Bibliotheek van Nederland heeft Wikisage in 2018 aangemerkt als digitaal erfgoed.
- Wilt u meehelpen om Wikisage te laten groeien? Maak dan een account aan. U bent van harte welkom. Zie: Portaal:Gebruikers.
- Bent u blij met Wikisage, of wilt u juist meer? Dan stellen we een bescheiden donatie om de kosten te bestrijden zeer op prijs. Zie: Portaal:Donaties.
Macedonische kalender: verschil tussen versies
(+ cats) |
(Tabel) |
||
Regel 1: | Regel 1: | ||
De oude '''Macedonische kalender''' was een [[lunisolaire kalendar]] die gebruikt werd in [[Macedonië]] in het [[1e millennium v. Chr.]]. Het jaar bestond uit 12 [[synodische maand|synodische]] [[maanmaanden]] (354 dagen in een jaar), waar soms [[schrikkelmaand]]en werden tussengevoegd om de pas met de seizoenen te blijven. In de periode dat deze kalender doorheen de hele Hellenistische wereld gebruikt, werden er zeven ''embolimoi'' (schrikkelmaanden) toegevoegd in 19 jaar, volgens de [[cyclus van Meton]]. De namen van de oude Macedonische kalender bleef in Syrië zelfs in het christelijke tijdperk in gebruik. In wezen was de Macedonische kalender een voortzetting van de [[Babylonische kalender]], waarin de Babylonische namen van de maanden werden vervangen door Macedonische namen.<ref name="IntroGreekEpigraphy">{{Aut|Bradley Hudson McLean}}, [http://books.google.com/books?id=x2AD3M77TgMC&pg=PA166&lpg=PA166&dq=Macedonian+epigraphy&source=bl&ots=MOvxl5luuB&sig=StnUhRUO0D5aowvC3muiUfjbyOw&hl=en&ei=lPoxSu_9O4LAsAbK8NXNCQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8 ''An introduction to Greek epigraphy of the Hellenistic and Roman periods from Alexander the Great down to the reign of Constantine (323 B.C.-A.D. 337)''], University of Michigan Press, 2002, p. 166, ISBN 9780472112388</ref> | De oude '''Macedonische kalender''' was een [[lunisolaire kalendar]] die gebruikt werd in [[Macedonië]] in het [[1e millennium v. Chr.]]. Het jaar bestond uit 12 [[synodische maand|synodische]] [[maanmaanden]] (354 dagen in een jaar), waar soms [[schrikkelmaand]]en werden tussengevoegd om de pas met de seizoenen te blijven. In de periode dat deze kalender doorheen de hele Hellenistische wereld gebruikt, werden er zeven ''embolimoi'' (schrikkelmaanden) toegevoegd in 19 jaar, volgens de [[cyclus van Meton]]. De namen van de oude Macedonische kalender bleef in Syrië zelfs in het christelijke tijdperk in gebruik. In wezen was de Macedonische kalender een voortzetting van de [[Babylonische kalender]], waarin de Babylonische namen van de maanden werden vervangen door Macedonische namen.<ref name="IntroGreekEpigraphy">{{Aut|Bradley Hudson McLean}}, [http://books.google.com/books?id=x2AD3M77TgMC&pg=PA166&lpg=PA166&dq=Macedonian+epigraphy&source=bl&ots=MOvxl5luuB&sig=StnUhRUO0D5aowvC3muiUfjbyOw&hl=en&ei=lPoxSu_9O4LAsAbK8NXNCQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8 ''An introduction to Greek epigraphy of the Hellenistic and Roman periods from Alexander the Great down to the reign of Constantine (323 B.C.-A.D. 337)''], University of Michigan Press, 2002, p. 166, ISBN 9780472112388</ref> | ||
<div class="plainlinks"> | |||
{| class="prettytable" | |||
|{{0}}1. | |||
|<big>{{Grieks|Δίος}}</big> | |||
|(''[[Zeus|Dios]]'') | |||
| oktober/november | |||
| | |||
|- | |||
|{{0}}2. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2311830 <big>{{Grieks|Ἀπελλαῖος}}</big>] | |||
|(''[[Apella]]ios'') | |||
| november/december | |||
| Was ook een [[Dorisch]]e maand — ''Apellaiōn'' was een maandnaam uit [[Tenos]]. | |||
|- | |||
|{{0}}3. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2317341 <big>{{Grieks|Ἀυδυναῖος}}</big> ''of'' <big>{{Grieks|Ἀυδναῖος}}</big>] | |||
|(''Audunaios'' of ''Audnaios'') | |||
| december/januari | |||
| Was ook een [[Kreta|Kretenzische]] maand. | |||
|- | |||
|{{0}}4. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2382372 <big>{{Grieks|Περίτιος}}</big>] | |||
|(''Peritios'') | |||
| januari/februari | |||
| Feest van deze maand: ''Peritia'' | |||
|- | |||
|{{0}}5. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2329555 <big>{{Grieks|Δύστρος}}</big>] | |||
|(''Dystros'') | |||
| februari/maart | |||
| | |||
|- | |||
|{{0}}6. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2371432 <big>{{Grieks|Ξανδικός}}</big> ''of'' <big>{{Grieks|Ξανθικός}}</big>] | |||
|(''Xandikos'' of ''Xanthikos'') | |||
| maart/april | |||
| Feest van deze maand: ''[[Xanthika]]'', reiniging van het leger, [[Hesychius van Alexandrië|Hesych]]. | |||
|- | |||
| | |||
|<big>{{Grieks|Ξανδικός Ἐμβόλιμος}}</big> | |||
|(''Xandikos Embolimos'') | |||
| | |||
| Werd per 19-jarige [[cyclus van Meton]] zes keer als schrikkelmaand ingevoegd. | |||
|- | |||
|{{0}}7. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2315602 <big>{{Grieks|Ἀρτεμίσιος}}</big> ''of'' <big>{{Grieks|Ἀρταμίτιος}}</big>] | |||
|(''Artemisios'' of ''Artamitios'') | |||
| april/mei | |||
| Was ook een maandnaam in [[Sparta]], [[Rhodos]] en [[Epidaurus|Epidaurian]] — In [[Ionië]] bestond de maand met de gelijkaardige naam ''Artemisiōn''. | |||
|- | |||
|{{0}}8. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2323255 <big>{{Grieks|Δαίσιος}}</big>] | |||
|(''Daisios'') | |||
| mei/juni | |||
| | |||
|- | |||
|{{0}}9. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2377238 <big>{{Grieks|Πάνημος}}</big> ''of'' <big>{{Grieks|Πάναμος}}</big>] | |||
|(''Panēmos'' of ''Panamos'') | |||
| juni/juli | |||
| Was ook een maandnaam in [[Epidaurus]], [[Miletus]], [[Samos]] en [[Korinthe]]. | |||
|- | |||
|10. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?layout.reflang=greek;layout.refembed=2;layout.refwordcount=1;layout.refdoc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057;layout.reflookup=lwi%2Fwn;layout.refcit=entry%3Da%29ga%5Eqo%2Fs;doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2364336 <big>{{Grieks|Λώιος}}</big>] | |||
|(''Lōios'') | |||
| juli/augustus | |||
| <big>{{Grieks|Ὁμολώιος}}</big>, ''Homolōios'', was een maandnaam in [[Etolië]], [[Beotië]] en [[Thessalië]]. | |||
|- | |||
|11. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2322702 <big>{{Grieks|Γορπιαῖος}}</big>] | |||
|(''Gorpiaios'') | |||
| augustus/september | |||
| | |||
|- | |||
|12. | |||
|[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%23107328 <big>{{Grieks|Ὑπερβερεταῖος}}</big>] | |||
|(''Hyperberetaios'') | |||
| september/oktober | |||
| ''Hyperberetos'' was een [[Kreta|Kretenzische]] maand. | |||
|- | |||
| | |||
|<big>{{nowrap|{{Grieks|Ὑπερβερεταῖος Ἐμβόλιμος}}}}</big> | |||
|(''{{nowrap|Hyperberetaios Embolimos}}'') | |||
| | |||
| Werd eenmaal ingevoegd in een 19-jarige [[cyclus van Meton]]. | |||
|} | |||
</div> | |||
==Jaartelling== | ==Jaartelling== | ||
Regel 27: | Regel 100: | ||
[[Categorie:Kalender]] | [[Categorie:Kalender]] | ||
[[ | [[Categorie:Hellenisme]] | ||
[[Categorie:Macedonië]] | [[Categorie:Macedonië]] |
Versie van 1 jan 2012 17:21
De oude Macedonische kalender was een lunisolaire kalendar die gebruikt werd in Macedonië in het 1e millennium v. Chr.. Het jaar bestond uit 12 synodische maanmaanden (354 dagen in een jaar), waar soms schrikkelmaanden werden tussengevoegd om de pas met de seizoenen te blijven. In de periode dat deze kalender doorheen de hele Hellenistische wereld gebruikt, werden er zeven embolimoi (schrikkelmaanden) toegevoegd in 19 jaar, volgens de cyclus van Meton. De namen van de oude Macedonische kalender bleef in Syrië zelfs in het christelijke tijdperk in gebruik. In wezen was de Macedonische kalender een voortzetting van de Babylonische kalender, waarin de Babylonische namen van de maanden werden vervangen door Macedonische namen.[1]
1. | Δίος | (Dios) | oktober/november | |
2. | Ἀπελλαῖος | (Apellaios) | november/december | Was ook een Dorische maand — Apellaiōn was een maandnaam uit Tenos. |
3. | Ἀυδυναῖος of Ἀυδναῖος | (Audunaios of Audnaios) | december/januari | Was ook een Kretenzische maand. |
4. | Περίτιος | (Peritios) | januari/februari | Feest van deze maand: Peritia |
5. | Δύστρος | (Dystros) | februari/maart | |
6. | Ξανδικός of Ξανθικός | (Xandikos of Xanthikos) | maart/april | Feest van deze maand: Xanthika, reiniging van het leger, Hesych. |
Ξανδικός Ἐμβόλιμος | (Xandikos Embolimos) | Werd per 19-jarige cyclus van Meton zes keer als schrikkelmaand ingevoegd. | ||
7. | Ἀρτεμίσιος of Ἀρταμίτιος | (Artemisios of Artamitios) | april/mei | Was ook een maandnaam in Sparta, Rhodos en Epidaurian — In Ionië bestond de maand met de gelijkaardige naam Artemisiōn. |
8. | Δαίσιος | (Daisios) | mei/juni | |
9. | Πάνημος of Πάναμος | (Panēmos of Panamos) | juni/juli | Was ook een maandnaam in Epidaurus, Miletus, Samos en Korinthe. |
10. | Λώιος | (Lōios) | juli/augustus | Ὁμολώιος, Homolōios, was een maandnaam in Etolië, Beotië en Thessalië. |
11. | Γορπιαῖος | (Gorpiaios) | augustus/september | |
12. | Ὑπερβερεταῖος | (Hyperberetaios) | september/oktober | Hyperberetos was een Kretenzische maand. |
Ὑπερβερεταῖος Ἐμβόλιμος | (Hyperberetaios Embolimos) | Werd eenmaal ingevoegd in een 19-jarige cyclus van Meton. |
Jaartelling
Onder het Seleucidische rijk telden de Macedoniërs de jaren volgens het Seleucidische tijdperk. Het eerste jaar van het Seleucidische tijdperk begon op 1 Dios van wat volgens de Gregoriaanse tijdrekening oktober 312 v. Chr. is.
Zie ook
Verwijzingen
|