Wikisage, de vrije encyclopedie van de tweede generatie, is digitaal erfgoed

Wikisage is op 1 na de grootste internet-encyclopedie in het Nederlands. Iedereen kan de hier verzamelde kennis gratis gebruiken, zonder storende advertenties. De Koninklijke Bibliotheek van Nederland heeft Wikisage in 2018 aangemerkt als digitaal erfgoed.

  • Wilt u meehelpen om Wikisage te laten groeien? Maak dan een account aan. U bent van harte welkom. Zie: Portaal:Gebruikers.
  • Bent u blij met Wikisage, of wilt u juist meer? Dan stellen we een bescheiden donatie om de kosten te bestrijden zeer op prijs. Zie: Portaal:Donaties.
rel=nofollow

Asterix en de koperen ketel

Uit Wikisage
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
rel=nofollow

Asterix en de koperen ketel is uitgave nummer 13 uit de stripreeks Asterix uit 1969, geschreven door René Goscinny en getekend door Uderzo. De strip wordt voornamelijk uitgegeven door Dargaud.

Verhaal

Leeswaarschuwing — Onderstaande tekst bevat details van de plot en/of de afloop van het verhaal

Moraalelastix, een opperhoofd van een ander Gallisch dorp gelegen ergens aan de kust, komt op bezoek in het dorp van Asterix. Hij vraagt de Galliërs om op een koperen ketel te passen met sestertiën erin. Dit zodat Moraalelastix, wiens dorp wel door de Romeinen is bezet, de Romeinse belastingen kan ontduiken. Asterix wordt met de bewaking belast.

Na de eerste nacht gaat het al fout, want de ketel blijkt 's morgens leeg te zijn. Asterix wordt tot ieders verdriet uit het dorp verbannen en mag niet eerder terugkeren voordat hij de ketel weer vol heeft met sestertiën. Samen met Obelix doorkruist hij Gallië.

Na veel mislukte pogingen besluiten Asterix en Obelix een Romeins belastingtransport te overvallen. Dit transport komt net van Moraalelastix' dorp. De overval slaagt, maar Asterix merkt iets vreemds aan het geld. Het ruikt naar soep. Hierdoor beseft hij hoe de vork in de steel zit: de ketel die Moraalelastix aan Asterix had gegeven was eerder voor soep gebruikt. Moraalelastix heeft zelf het geld gestolen omdat hij wist dat Asterix dan alles zou doen om de ketel weer te vullen. Zo zou Asterix Moraalelastix' belasting hebben betaald.

Asterix en Obelix gaan met de volle ketel naar Moraalelastix en confronteren hem met hun ontdekking. Het komt tot een gevecht, waarbij de ketel per ongeluk van een klif wordt geduwd en richting zee valt. Net op dat moment vaart het schip van de piraten onder de klif door en de ketel valt precies in hun schip. Voor een keer hebben de piraten eens geluk.

Personages

  • Moraalelastix een stamhoofd van het andere Gallische dorp
  • Eleonoradus theatergoeroe
  • Romeinse belastinginspecteur
rel=nofollow