Wikisage, de vrije encyclopedie van de tweede generatie, is digitaal erfgoed
Wikisage is op 1 na de grootste internet-encyclopedie in het Nederlands. Iedereen kan de hier verzamelde kennis gratis gebruiken, zonder storende advertenties. De Koninklijke Bibliotheek van Nederland heeft Wikisage in 2018 aangemerkt als digitaal erfgoed.
- Wilt u meehelpen om Wikisage te laten groeien? Maak dan een account aan. U bent van harte welkom. Zie: Portaal:Gebruikers.
- Bent u blij met Wikisage, of wilt u juist meer? Dan stellen we een bescheiden donatie om de kosten te bestrijden zeer op prijs. Zie: Portaal:Donaties.
Nederlandse benaming van de elementen: verschil tussen versies
Naar navigatie springen
Naar zoeken springen
(https://nl.wikipedia.org/w/index.php?title=Nederlandse_benaming_van_de_elementen&oldid=43523089 8 mrt 2015 205.188.209.173 2 nov 2002 (oldid=11008)) |
Geen bewerkingssamenvatting |
||
(Een tussenliggende versie door dezelfde gebruiker niet weergegeven) | |||
Regel 1: | Regel 1: | ||
Een aantal namen van '''chemische elementen''' wordt in het '''Nederlandse''' taalgebruik vaak | Een aantal namen van '''chemische elementen''' wordt in het '''Nederlandse''' taalgebruik vaak afgekort door de internationaal gebruikelijke uitgang (meestal -ium, behalve bij arsenicum) te laten vallen. | ||
Voor sommige elementen is het zelfs verwarrend de volledige naam te gebruiken: de benaming ''borium'' voor het element [[boor (element)|boor]] is tegenwoordig verwarrend, doordat er tevens een element [[bohrium]] bestaat. Voor ''zirkoon'' geldt dan weer het omgekeerde: dat kan ook naar een zirkoniumhoudend mineraal verwijzen. | Voor sommige elementen is het zelfs verwarrend de volledige naam te gebruiken: de benaming ''borium'' voor het element [[boor (element)|boor]] is tegenwoordig verwarrend, doordat er tevens een element [[bohrium]] bestaat. Voor ''zirkoon'' geldt dan weer het omgekeerde: dat kan ook naar een zirkoniumhoudend mineraal verwijzen. | ||
{| class=wikitable | |||
!Met en zonder uitgang ||Altijd met uitgang | |||
|- | |||
| | |||
{| | |||
|<sub>{{0}}5</sub>B || - [[Boor (element)|borium]] - boor | |||
|- | |||
|<sub>22</sub>Ti || - [[titanium]] - titaan | |||
|- | |||
|<sub>24</sub>Cr || - [[Chroom (element)|chromium]] - chroom (chromium is ongebruikelijk) | |||
|- | |||
|<sub>33</sub>As || - [[Arseen|arsenicum]] - arseen | |||
|- | |||
|<sub>34</sub>Se || - [[Seleen|selenium]] - seleen | |||
< | |- | ||
|<sub>40</sub>Zr || - [[zirkonium]] - zirkoon (zirkoon is ook ZrSiO4) | |||
|- | |||
|<sub>51</sub>Sb|| - [[Antimoon|antimonium]] - antimoon | |||
|- | |||
|<sub>52</sub>Te || - [[Telluur|tellurium]] - telluur | |||
|- | |||
|<sub>53</sub>I || - [[Jodium (element)|jodium]] - jood | |||
|- | |||
|<sub>57</sub>La || - [[Lanthaan|lanthanium]] - lanthaan | |||
|- | |||
|<sub>73</sub>Ta || - [[Tantaal|tantalium]] - tantaal | |||
|- | |||
|<sub>85</sub>At || - [[Astaat|astatium]] - astaat | |||
|- | |||
|<sub>92</sub>U || - [[uranium]] - uraan | |||
|} | |||
| | |||
{| | |||
|<sub>{{0}}2</sub>He || - [[helium]] | |||
|- | |||
|<sub>{{0}}3</sub>Li || - [[Lithium (element)|lithium]] | |||
|- | |||
|<sub>{{0}}4</sub>Be || - [[beryllium]] ([[beril]] is een verbinding: Al2Be3Si6O18) | |||
|- | |||
|<sub>11</sub>Na || - [[natrium]] | |||
|- | |||
|<sub>12</sub>Mg || - [[magnesium]] | |||
|- | |||
|<sub>13</sub>Al || - [[aluminium]] | |||
|- | |||
|<sub>14</sub>Si || - [[silicium]] of kiezel | |||
|- | |||
|<sub>19</sub>K || - [[kalium]] | |||
|- | |||
|<sub>20</sub>Ca || - [[calcium]] ([[kalk]] is calcium(hydr)oxide) | |||
|- | |||
|<sub>21</sub>Sc || - [[scandium]] | |||
|- | |||
|<sub>23</sub>V || - [[vanadium]] | |||
|- | |||
|<sub>31</sub>Ga || - [[gallium]] | |||
|- | |||
|<sub>32</sub>Ge || - [[germanium]] | |||
|} | |||
|} | |||
{{authority control|TYPE=|Wikidata=Q2549774 }} | |||
[[Categorie:Chemisch element]] | [[Categorie:Chemisch element]] |
Huidige versie van 6 jan 2019 om 02:02
Een aantal namen van chemische elementen wordt in het Nederlandse taalgebruik vaak afgekort door de internationaal gebruikelijke uitgang (meestal -ium, behalve bij arsenicum) te laten vallen. Voor sommige elementen is het zelfs verwarrend de volledige naam te gebruiken: de benaming borium voor het element boor is tegenwoordig verwarrend, doordat er tevens een element bohrium bestaat. Voor zirkoon geldt dan weer het omgekeerde: dat kan ook naar een zirkoniumhoudend mineraal verwijzen.
Met en zonder uitgang | Altijd met uitgang | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|