Wikisage, de vrije encyclopedie van de tweede generatie, is digitaal erfgoed
Wikisage is op 1 na de grootste internet-encyclopedie in het Nederlands. Iedereen kan de hier verzamelde kennis gratis gebruiken, zonder storende advertenties. De Koninklijke Bibliotheek van Nederland heeft Wikisage in 2018 aangemerkt als digitaal erfgoed.
- Wilt u meehelpen om Wikisage te laten groeien? Maak dan een account aan. U bent van harte welkom. Zie: Portaal:Gebruikers.
- Bent u blij met Wikisage, of wilt u juist meer? Dan stellen we een bescheiden donatie om de kosten te bestrijden zeer op prijs. Zie: Portaal:Donaties.
Lijst van naar een persoon genoemde getallen: verschil tussen versies
Naar navigatie springen
Naar zoeken springen
(Begin) |
(https://nl.wikipedia.org/w/index.php?title=Lijst_van_naar_een_persoon_genoemde_getallen&oldid=52009165) |
||
Regel 1: | Regel 1: | ||
== | In de [[natuurkunde]], [[wiskunde]] en andere takken van [[wetenschap]] worden regelmatig 'getallen' (variabelen of constanten) genoemd naar personen. Dit zijn vaak personen die een in het kader van het getal relevante [[wetenschap]]pelijke bijdrage geleverd hebben. | ||
* | Dit artikel bevat een '''lijst van naar een persoon genoemde getallen''', inclusief de tak van wetenschap waar het getal relevant is, en de link naar de persoon waarnaar het getal genoemd is. | ||
{| class="wikitable" | |||
! Getal van !! Waarde !! Domein !! Genoemd naar | |||
|- | |||
| [[Getal van Archimedes|Archimedes]] || variabel || [[natuurkunde]] || [[Archimedes]] van Syracuse | |||
|- | |||
| [[Constante van Avogadro|Avogadro]] || 6,0221415 × 10<sup>23</sup> mol<sup>−1</sup> || [[scheikunde]] || [[Amedeo Avogadro]] | |||
|- | |||
| [[Bernoulligetal|Bernoulli]] || [[rij (wiskunde)|rij]] getallen || [[wiskunde]] || [[Jakob Bernoulli]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Bingham|Bingham]] || variabel || natuurkunde || Eugene Bingham | |||
|- | |||
| [[Getal van Biot|Biot]] || variabel || natuurkunde || [[Jean Baptiste Biot]] | |||
|- | |||
| [[Bohrmagneton|Bohr (magneton)]] || 9,2470154 × 10<sup>−24</sup> JT<sup>−1</sup> || natuurkunde || [[Niels Bohr]] | |||
|- | |||
| [[Bohrstraal|Bohr (straal)]] || 5,2917721 × 10<sup>−11</sup> m || natuurkunde || Niels Bohr | |||
|- | |||
| [[Boltzmannconstante|Boltzmann (constante)]] || 1,380 6505 × 10<sup>−23</sup> [[Joule|J]] [[Kelvin (eenheid)|K]]<sup>−1</sup> || natuurkunde || [[Ludwig Boltzmann]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Thring|Boltzmann]] || variabel || natuurkunde || | |||
|- | |||
| [[Getal van Bond|Bond]] || variabel || natuurkunde || | |||
|- | |||
| [[Getal van Boussinesq|Boussinesq]] || variabel || natuurkunde || [[Joseph Boussinesq]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Brinkman|Brinkman]] || variabel || natuurkunde || | |||
|- | |||
| [[Getal van Clausius|Clausius]] || variabel || natuurkunde || [[Rudolf Clausius]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Dean|Dean]] || variabel || natuurkunde || | |||
|- | |||
| [[Getal van Eckert|Eckert]] || variabel || natuurkunde || Ernst R. G. Eckert | |||
|- | |||
| [[Getal van Ekman|Ekman]] || variabel || natuurkunde || Vagn Walfrid Ekman | |||
|- | |||
| [[Getal van Eötvös|Eötvös]] || variabel || natuurkunde || Roland Eötvös | |||
|- | |||
| [[Getal van Euler (natuurkunde)|Getal van Euler]] || variabel || natuurkunde || [[Leonhard Euler]] | |||
|- | |||
| [[Constante van Euler-Mascheroni|Euler (const.)]] || 0,57721 || wiskunde || [[Leonhard Euler]] | |||
|- | |||
| [[Faradayconstante|Faraday]] || 96.485,3 C/mol || natuurkunde || [[Michael Faraday]] | |||
|- | |||
| [[Fermatgetal|Fermat]] || rij getallen || wiskunde || [[Pierre de Fermat]] | |||
|- | |||
| [[Rij van Fibonacci|Fibonacci]] || rij getallen || wiskunde || [[Leonardo van Pisa]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Fourier|Fourier]] || variabel || natuurkunde || [[Jean Baptiste Joseph Fourier]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Froude|Froude]] || variabel || natuurkunde || William Froude | |||
|- | |||
| [[Getal van Galilei|Galilei]] || variabel || natuurkunde || [[Galileo Galilei]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Graetz|Graetz]] || variabel || natuurkunde || [[Leo Graetz]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Graham|Graham]] || constante || wiskunde || [[Ron Graham]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Grashof|Grashof]] || variabel || natuurkunde || [[Franz Grashof]] | |||
|- | |||
| [[Harshadgetal|Harshad]] || rij getallen || wiskunde || | |||
|- | |||
| [[Getal van Hodgson|Hodgson]] || variabel || natuurkunde || | |||
|- | |||
| [[Getal van Jakob|Jakob]] || variabel || natuurkunde || Max Jacob | |||
|- | |||
| [[6174 (getal)|Kaprekar (constante)]] || 6174 || wiskunde || Shri Dattathreya Ramachandra Kaprekar | |||
|- | |||
| [[Kaprekargetal|Kaprekar (getal)]] || rij getallen || wiskunde || Shri Dattathreya Ramachandra Kaprekar | |||
|- | |||
| [[Kendalls tau]] || variabel || statistiek || Maurice Kendall | |||
|- | |||
| [[Getal van Knudsen|Knudsen]] || variabel || natuurkunde || [[Martin Knudsen (natuurkundige)|Martin Knudsen]] | |||
|- | |||
| Landé (''g''-factor) || 2,0023193 || || | |||
|- | |||
| [[Getal van Laplace|Laplace]] || variabel || natuurkunde || [[Pierre-Simon Laplace]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Lewis|Lewis]] || variabel || natuurkunde || [[Gilbert Newton Lewis]] | |||
|- | |||
| [[Machgetal|Mach]] || variabel || natuurkunde || [[Ernst Mach]] | |||
|- | |||
| [[Mersennepriemgetal|Mersenne]] || rij getallen || wiskunde || [[Marin Mersenne]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Morton|Morton]] || variabel || natuurkunde || | |||
|- | |||
| [[e (wiskunde)|Napier]] || 2,7182818284 || wiskunde || [[John Napier]] | |||
|- | |||
| [[Harshadgetal|Niven]] || rij getallen || wiskunde || Ivan M. Niven | |||
|- | |||
| [[Getal van Nusselt|Nusselt]] || variabel || natuurkunde || Wilhelm Nusselt | |||
|- | |||
| [[Getal van Ohnesorge|Ohnesorge]] || variabel || natuurkunde || | |||
|- | |||
| [[Getal van Peclet|Peclet]] || variabel || natuurkunde || Jean Claude Eugene Peclet | |||
|- | |||
| [[Constante van Planck|Planck]] || 6,626075540 × 10<sup>−34</sup> Js || natuurkunde || [[Max Planck]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Poiseuille|Poiseuille]] || variabel || natuurkunde || [[Jean Louis Marie Poiseuille]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Prandtl|Prandtl]] || variabel || natuurkunde || [[Ludwig Prandtl]] | |||
|- | |||
| [[Prothgetal|Proth]] || rij getallen || wiskunde || François Proth | |||
|- | |||
| [[Getal van Rayleigh|Rayleigh]] || variabel || natuurkunde || [[Lord Rayleigh]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Reynolds|Reynolds]] || variabel || [[natuurkunde]] || [[Osbourne Reynolds]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Richardson|Richardson]] || variabel || natuurkunde || [[Lewis Fry Richardson]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Rossby|Rossby]] || variabel || natuurkunde || Carl-Gustav Arvid Rossby | |||
|- | |||
| Rydberg (const.) || 1,0973732 × 10<sup>−7</sup> m<sup>−1</sup> || natuurkunde || [[Johannes Rydberg]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Schmidt|Schmidt]] || variabel || natuurkunde || Ernst Schmidt | |||
|- | |||
| [[Getal van Sherwood|Sherwood]] || variabel || natuurkunde || Thomas Kilgore Sherwood | |||
|- | |||
| [[Sierpinskigetal|Sierpinski]] || rij getallen || wiskunde || [[Wacław Sierpiński]] | |||
|- | |||
| [[Smithgetal|Smith]] || rij getallen || wiskunde || [[Harold Smith]] | |||
|- | |||
| [[Spearmans rangcorrelatiecoëfficiënt|Spearman]] || variabel || [[statistiek]] || [[Charles Spearman]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Stanton|Stanton]] || variabel || natuurkunde || Thomas Edward Stanton | |||
|- | |||
| [[Getal van Stefan|Stefan]] || variabel || natuurkunde || [[Jožef Štefan]] | |||
|- | |||
| [[Constante van Stefan-Boltzmann|Stefan (const.)]] || 5,670400 × 10<sup>−8</sup> Js<sup>−1</sup>m<sup>−2</sup>K<sup>−4</sup> || || Jožef Štefan | |||
|- | |||
| [[Getal van Stokes|Stokes]] || variabel || natuurkunde || [[George Stokes|George Gabriel Stokes]] | |||
|- | |||
| [[Getal van Strouhal|Strouhal]] || variabel || natuurkunde || Vincenz Strouhal | |||
|- | |||
| [[Getal van Taylor|Taylor]] || variabel || natuurkunde || Geoffrey Ingram Taylor | |||
|- | |||
| [[Getal van Thring|Thring]] || variabel || natuurkunde || | |||
|- | |||
| [[Getal van Weber|Weber]] || variabel || natuurkunde || Moritz Weber | |||
|} | |||
==Zie ook== | |||
* [[Eponiem]] | |||
{{DEFAULTSORT:Persoon}} | |||
[[Categorie:Natuurkundelijsten]] | |||
[[Categorie:Wiskundelijsten]] |
Versie van 22 sep 2018 17:14
In de natuurkunde, wiskunde en andere takken van wetenschap worden regelmatig 'getallen' (variabelen of constanten) genoemd naar personen. Dit zijn vaak personen die een in het kader van het getal relevante wetenschappelijke bijdrage geleverd hebben. Dit artikel bevat een lijst van naar een persoon genoemde getallen, inclusief de tak van wetenschap waar het getal relevant is, en de link naar de persoon waarnaar het getal genoemd is.
Getal van | Waarde | Domein | Genoemd naar |
---|---|---|---|
Archimedes | variabel | natuurkunde | Archimedes van Syracuse |
Avogadro | 6,0221415 × 1023 mol−1 | scheikunde | Amedeo Avogadro |
Bernoulli | rij getallen | wiskunde | Jakob Bernoulli |
Bingham | variabel | natuurkunde | Eugene Bingham |
Biot | variabel | natuurkunde | Jean Baptiste Biot |
Bohr (magneton) | 9,2470154 × 10−24 JT−1 | natuurkunde | Niels Bohr |
Bohr (straal) | 5,2917721 × 10−11 m | natuurkunde | Niels Bohr |
Boltzmann (constante) | 1,380 6505 × 10−23 J K−1 | natuurkunde | Ludwig Boltzmann |
Boltzmann | variabel | natuurkunde | |
Bond | variabel | natuurkunde | |
Boussinesq | variabel | natuurkunde | Joseph Boussinesq |
Brinkman | variabel | natuurkunde | |
Clausius | variabel | natuurkunde | Rudolf Clausius |
Dean | variabel | natuurkunde | |
Eckert | variabel | natuurkunde | Ernst R. G. Eckert |
Ekman | variabel | natuurkunde | Vagn Walfrid Ekman |
Eötvös | variabel | natuurkunde | Roland Eötvös |
Getal van Euler | variabel | natuurkunde | Leonhard Euler |
Euler (const.) | 0,57721 | wiskunde | Leonhard Euler |
Faraday | 96.485,3 C/mol | natuurkunde | Michael Faraday |
Fermat | rij getallen | wiskunde | Pierre de Fermat |
Fibonacci | rij getallen | wiskunde | Leonardo van Pisa |
Fourier | variabel | natuurkunde | Jean Baptiste Joseph Fourier |
Froude | variabel | natuurkunde | William Froude |
Galilei | variabel | natuurkunde | Galileo Galilei |
Graetz | variabel | natuurkunde | Leo Graetz |
Graham | constante | wiskunde | Ron Graham |
Grashof | variabel | natuurkunde | Franz Grashof |
Harshad | rij getallen | wiskunde | |
Hodgson | variabel | natuurkunde | |
Jakob | variabel | natuurkunde | Max Jacob |
Kaprekar (constante) | 6174 | wiskunde | Shri Dattathreya Ramachandra Kaprekar |
Kaprekar (getal) | rij getallen | wiskunde | Shri Dattathreya Ramachandra Kaprekar |
Kendalls tau | variabel | statistiek | Maurice Kendall |
Knudsen | variabel | natuurkunde | Martin Knudsen |
Landé (g-factor) | 2,0023193 | ||
Laplace | variabel | natuurkunde | Pierre-Simon Laplace |
Lewis | variabel | natuurkunde | Gilbert Newton Lewis |
Mach | variabel | natuurkunde | Ernst Mach |
Mersenne | rij getallen | wiskunde | Marin Mersenne |
Morton | variabel | natuurkunde | |
Napier | 2,7182818284 | wiskunde | John Napier |
Niven | rij getallen | wiskunde | Ivan M. Niven |
Nusselt | variabel | natuurkunde | Wilhelm Nusselt |
Ohnesorge | variabel | natuurkunde | |
Peclet | variabel | natuurkunde | Jean Claude Eugene Peclet |
Planck | 6,626075540 × 10−34 Js | natuurkunde | Max Planck |
Poiseuille | variabel | natuurkunde | Jean Louis Marie Poiseuille |
Prandtl | variabel | natuurkunde | Ludwig Prandtl |
Proth | rij getallen | wiskunde | François Proth |
Rayleigh | variabel | natuurkunde | Lord Rayleigh |
Reynolds | variabel | natuurkunde | Osbourne Reynolds |
Richardson | variabel | natuurkunde | Lewis Fry Richardson |
Rossby | variabel | natuurkunde | Carl-Gustav Arvid Rossby |
Rydberg (const.) | 1,0973732 × 10−7 m−1 | natuurkunde | Johannes Rydberg |
Schmidt | variabel | natuurkunde | Ernst Schmidt |
Sherwood | variabel | natuurkunde | Thomas Kilgore Sherwood |
Sierpinski | rij getallen | wiskunde | Wacław Sierpiński |
Smith | rij getallen | wiskunde | Harold Smith |
Spearman | variabel | statistiek | Charles Spearman |
Stanton | variabel | natuurkunde | Thomas Edward Stanton |
Stefan | variabel | natuurkunde | Jožef Štefan |
Stefan (const.) | 5,670400 × 10−8 Js−1m−2K−4 | Jožef Štefan | |
Stokes | variabel | natuurkunde | George Gabriel Stokes |
Strouhal | variabel | natuurkunde | Vincenz Strouhal |
Taylor | variabel | natuurkunde | Geoffrey Ingram Taylor |
Thring | variabel | natuurkunde | |
Weber | variabel | natuurkunde | Moritz Weber |