Wikisage, de vrije encyclopedie van de tweede generatie, is digitaal erfgoed
Wikisage is op 1 na de grootste internet-encyclopedie in het Nederlands. Iedereen kan de hier verzamelde kennis gratis gebruiken, zonder storende advertenties. De Koninklijke Bibliotheek van Nederland heeft Wikisage in 2018 aangemerkt als digitaal erfgoed.
- Wilt u meehelpen om Wikisage te laten groeien? Maak dan een account aan. U bent van harte welkom. Zie: Portaal:Gebruikers.
- Bent u blij met Wikisage, of wilt u juist meer? Dan stellen we een bescheiden donatie om de kosten te bestrijden zeer op prijs. Zie: Portaal:Donaties.
Verdronken dorpen in Zeeland: verschil tussen versies
Naar navigatie springen
Naar zoeken springen
(Thumb + Sjab) |
|||
Regel 1: | Regel 1: | ||
In de Nederlandse provincie [[Zeeland (provincie)|Zeeland]] zijn in de loop der eeuwen tal van dorpen verdwenen door [[stormvloed]]en, geulverplaatsing en opzettelijke [[inundatie]]s. Hieronder een '''lijst van verdronken dorpen''' in deze provincie. | In de Nederlandse provincie [[Zeeland (provincie)|Zeeland]] zijn in de loop der eeuwen tal van dorpen verdwenen door [[stormvloed]]en, geulverplaatsing en opzettelijke [[inundatie]]s. Hieronder een '''lijst van verdronken dorpen''' in deze provincie. | ||
[[Bestand:VerdronkenDorpenZeeland.png| | [[Bestand:VerdronkenDorpenZeeland.png|736px]] | ||
{ | {| class="wikitable sortable" | ||
! Nr !! Plaatsnaam (alt. naam) | |||
|- | |||
| 1 || [[Bommenede|Bommenee]] (Bommenede) (1682, verlaten 1684) | |||
|- | |||
| 2 || [[Klaaskinderkerke|Claeskynderkerke]] (Klaaskinderkerke) (1570) | |||
|- | |||
| 3 || [[Sint Philipsland (dorp)|Sinte-Philipslandt]] (1532) | |||
|- | |||
| 4 || [[Moggershil]] (1570) | |||
|- | |||
| 5 || [[Stavenisse|Stevenesse]] ('Oud'-Stavenisse) (1509) | |||
|- | |||
| 6 || [[Borrendamme]] (1642) | |||
|- | |||
| 7 || [[Simonskerke]] (1534) | |||
|- | |||
| 8 || [[Rengerskerke]] (1662) | |||
|- | |||
| 9 || [[Sint-Jacobskerke]] (voor 1500) | |||
|- | |||
| 10 || [[Oudekerke]] (vermoedelijk voor 1500) | |||
|- | |||
| 11 || [[Westkerke (Schouwen)|Westkerke]] (voor 1500) | |||
|- | |||
| 12 || [[Brieskerke]] (1542 buitengedijkt) | |||
|- | |||
| 13 || [[Zuidkerke]] (1542 buitengedijkt) | |||
|- | |||
| 14 || [[Koudekerke (Schouwen-Duiveland)|Coudekerke]] (Koudekerke) (1550-1600 buitengedijkt) | |||
|- | |||
| 15 || [[Clauskinderen]] (Claeskerke, Oostkerke) (1511) | |||
|- | |||
| 16 || [[Westenschouwen]] (16e eeuw) | |||
|- | |||
| 17 || [[Weele]] (1530) | |||
|- | |||
| 18 || [[Soecke]] (Hoeke, Houcke, Dijxhoeke, 's-Gravenhoecke) (1530) | |||
|- | |||
| 19 || [[Dekenskapelle]] (Noordwelle) (1463) | |||
|- | |||
| 20 || [[Welle (Noord-Beveland)|Welle]] (1530) | |||
|- | |||
| 21 || [[Oud-Hamerstede]] (1304) | |||
|- | |||
| 22 || 'Oud'-[[Kats]] (Subburchdijc) (1530) | |||
|- | |||
| 23 || [[Emelisse]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 24 || [[Nieuw-Hamerstede]] (Edekinge?) (1530) | |||
|- | |||
| 25 || 'Oud'-[[Kortgene]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 26 || [[Offliet]] (Ghrutersdijc?) (na 1460) | |||
|- | |||
| 27 || [[Schoonboom]] (1421?) | |||
|- | |||
| 28 || 'Oud'-[[Geersdijk]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 29 || 'Oud'-[[Wissenkerke]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 30 || 'Oud'-Wissenkerke (voor 1352) | |||
|- | |||
| 31 || [[Soelekerke]] (Soetelinkskerke) (1530/1532) | |||
|- | |||
| 32 || [[Kamperland|Campen]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 33 || 'Oud'-[[Westkapelle (Nederland)|Westkapelle]] | |||
|- | |||
| 34 || [[Welzinge]] | |||
|- | |||
| 35 || 'Oud'-[[Arnemuiden]] (1440 en circa 1460) | |||
|- | |||
| 36 || [[Westkerke (Goes)|Westkerke]] (1377) | |||
|- | |||
| 37 || [[Oostkerke (Goes)|Oostkerke]] (1334) | |||
|- | |||
| 38 || [[Hongersdijk]] (1334, 1551) | |||
|- | |||
| 39 || [[Tewijk]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 40 || [[Sint-Katherijnekerke]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 41 || [[Monster (Zeeland)|Monster]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 42 || [[Westkerke (Borsele)|Westkerke]] (Raaskerke) (1530/1532) | |||
|- | |||
| 43 || [[Oostkerke (Borsele)|Oostkerke]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 44 || [[Wolfertsdorp]] (1530) | |||
|- | |||
| 45 || [[Coudorpe]] | |||
|- | |||
| 46 || Oud-[[Everinge]] (2e helft 15e eeuw) | |||
|- | |||
| 47 || [[Stuivezand (historisch)|Stuivezand]] (begin 17e eeuw) | |||
|- | |||
| 48 || Nieuw-[[Everinge]] (1530) | |||
|- | |||
| 49 || [[Bakendorp]] (1530-1570) | |||
|- | |||
| 50 || [[Vinninghen]] (Vinningen) (kort na het buurdorp Oostende deels buitengedijkt) | |||
|- | |||
| 51 || [[Oostende (Zeeland)|Oostende]] (1520/1521 buitengedijkt) | |||
|- | |||
| 52 || Nieuwkapelle (17e eeuw) | |||
|- | |||
| 53 || [[Kouwerve]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 54 || [[Duvenee]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 55 || [[Lodijke]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 56 || Nieuwkerke (1530/1532) | |||
|- | |||
| 57 || [[Reimerswaal (historische stad)|Reimerswaal]] (1631) | |||
|- | |||
| 58 || [[Assemansbroek]] (Broecke) (1530) | |||
|- | |||
| 59 || Kreke (1530/1532) | |||
|- | |||
| 60 || [[Steelvliet]] (Steenvliet) (1530/1532) | |||
|- | |||
| 61 || [[Hinkelenoord]] (1552) | |||
|- | |||
| 62 || [[Agger (Zeeland)|Agger]] (1552) | |||
|- | |||
| 63 || [[Everswaard]] (1530) | |||
|- | |||
| 64 || [[Ouderdinge]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 65 || [[Schoudee]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 66 || [[Nieuwlande (Zeeland)|Nieuwlande]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 67 || [[Tolsende]] (1530/1532) | |||
|- | |||
| 68 || 'Oud'-Krabbendijke (1530) | |||
|- | |||
| 69 || [[Maire (Zeeland)|Mare]] (1530) | |||
|- | |||
| 70 || [[Valkenisse (historisch dorp)|Valkenisse]] (1682 buitengedijkt) | |||
|- | |||
| 71 || 'Oud'-[[Rilland]] (1530) | |||
|- | |||
| 72 || 'Oud'-[[Bath (Reimerswaal)|Bath]] (1552) | |||
|- | |||
| 73 || [[Saeftinghe]] (Saeftinge, Saaftinge) (vloed in 1175, militaire [[inundatie]] 1584) | |||
|- | |||
| 74 || [[Stampaert]] (1584) | |||
|- | |||
| 75 || [[Casuwele|Casuele]] (1584) | |||
|- | |||
| 76 || [[Weele]] ([[Sint-Marie]]) | |||
|- | |||
| 77 || [[Sint-Laureijns]] (na 1580) | |||
|- | |||
| 78 || [[Namen (Nederland)|Namen]] (1715/1717) | |||
|- | |||
| 79 || 'Oud'-[[Hontenisse]] (1508, 1509, 1511) | |||
|- | |||
| 80 || [[Aendijcke]] (1584) | |||
|- | |||
| 81 || [[Zaamslag|Saemslach/Genderdijk]] (Zaamslag) (1584) | |||
|- | |||
| 82 || 'Oud'-[[Othene]] (Noten) (1586) | |||
|- | |||
| 83 || [[Triniteit (plaats)|Triniteit]] (1584/1585) | |||
|- | |||
| 84 || [[Beoostenbly]] | |||
|- | |||
| 85 || [[Peerboom]] (militaire inundatie 1488, 1493 stormramp) | |||
|- | |||
| 86 || [[Sint-Janscapelle]] | |||
|- | |||
| 87 || [[Moerkerke]] (eind 15e, begin 16e eeuw) | |||
|- | |||
| 88 || [[Coudekerke|Koudekerke]] (1375) | |||
|- | |||
| 89 || [[Hertinghe]] (1488) | |||
|- | |||
| 90 || [[Niekerke]] (1393, 1488) | |||
|- | |||
| 91 || [[Steelant (plaats)|Steelant]] (1488) | |||
|- | |||
| 92 || [[Hughersluis]] (1492) | |||
|- | |||
| 93 || [[Willemskerke]] (stormvloed en militaire inundatie 1488, inundatie 1586) | |||
|- | |||
| 94 || [[Vreemdijke]] (Vroondijk) (storm en inundatie 1488, storm 1601) | |||
|- | |||
| 95 || [[Pakinghe]]] (Sint-Laureinskerke) (1214/eind 14e eeuw) | |||
|- | |||
| 96 || [[Wevelswaele]] (1375/1376, 1404) | |||
|- | |||
| 97 || De Piet (Ter Piete, Pieta, Pieten) (1375) | |||
|- | |||
| 98 || [[Boterzande]] (1375/1376) | |||
|- | |||
| 99 || [[Hughevliet]] (1404) | |||
|- | |||
| 100 || [[Gaternisse]] (1570) | |||
|- | |||
| 101 || 'Oud'-[[IJzendijke]] (1437) | |||
|- | |||
| 102 || [[Sint-Nicolaas in Varne]] (1377) | |||
|- | |||
| 103 || [[Elmare]] (1375) | |||
|- | |||
| 104 || [[Oostmanskerke]] (1404) | |||
|- | |||
| 105 || [[Oud-Schoondijke|Schoondijke]] (1583/1585) | |||
|- | |||
| 106 || [[Nieuwerkerke (Sluis)|Nieuwerkerke]] (1570 en militaire inundatie 1584) | |||
|- | |||
| 107 || [[Sint-Cathelijne|Sint-Catharina]] (Sint-Cathelijne) (1375/1376 en 1583) | |||
|- | |||
| 108 || [[Coxyde (Sluis)|Coxie]] (Coxyde) (1477, 1583) | |||
|- | |||
| 109 || [[Hannekenswerve]] (storm en militaire inundatie voor 1660) | |||
|- | |||
| 110 || [[Oud-Nieuwvliet|Nieuwvliet]] (16e eeuw) | |||
|- | |||
| 111 || Oostende (voor 1516) | |||
|- | |||
| 112 || [[Sint-Lambert-Wulpen]] (1516) | |||
|- | |||
| 113 || Westende (voor 1516) | |||
|- | |||
| 114 || [[Reimersdorpe]] (Remboudsdorpe) (voor 1516) | |||
|- | |||
| 115 || [[Waterdunen]] (voor 1516) | |||
|- | |||
| 116 || [[Avenkerke]] (voor 1516) | |||
|- | |||
| 117 || [[Schoneveld]] (1375) | |||
|} | |||
== Literatuur == | == Literatuur == | ||
Uitgebreide informatie is te vinden in het boek {{Aut|Jan J.B. Kuipers}} (eindred.), Sluimerend in slik. Verdronken dorpen en verdronken land in zuidwest Nederland (Middelburg/Vlissingen: Den Boer/De Ruiter, 2004). | Uitgebreide informatie is te vinden in het boek {{Aut|Jan J.B. Kuipers}} (eindred.), Sluimerend in slik. Verdronken dorpen en verdronken land in zuidwest Nederland (Middelburg/Vlissingen: Den Boer/De Ruiter, 2004). |
Versie van 17 jul 2012 18:22
In de Nederlandse provincie Zeeland zijn in de loop der eeuwen tal van dorpen verdwenen door stormvloeden, geulverplaatsing en opzettelijke inundaties. Hieronder een lijst van verdronken dorpen in deze provincie.
Nr | Plaatsnaam (alt. naam) |
---|---|
1 | Bommenee (Bommenede) (1682, verlaten 1684) |
2 | Claeskynderkerke (Klaaskinderkerke) (1570) |
3 | Sinte-Philipslandt (1532) |
4 | Moggershil (1570) |
5 | Stevenesse ('Oud'-Stavenisse) (1509) |
6 | Borrendamme (1642) |
7 | Simonskerke (1534) |
8 | Rengerskerke (1662) |
9 | Sint-Jacobskerke (voor 1500) |
10 | Oudekerke (vermoedelijk voor 1500) |
11 | Westkerke (voor 1500) |
12 | Brieskerke (1542 buitengedijkt) |
13 | Zuidkerke (1542 buitengedijkt) |
14 | Coudekerke (Koudekerke) (1550-1600 buitengedijkt) |
15 | Clauskinderen (Claeskerke, Oostkerke) (1511) |
16 | Westenschouwen (16e eeuw) |
17 | Weele (1530) |
18 | Soecke (Hoeke, Houcke, Dijxhoeke, 's-Gravenhoecke) (1530) |
19 | Dekenskapelle (Noordwelle) (1463) |
20 | Welle (1530) |
21 | Oud-Hamerstede (1304) |
22 | 'Oud'-Kats (Subburchdijc) (1530) |
23 | Emelisse (1530/1532) |
24 | Nieuw-Hamerstede (Edekinge?) (1530) |
25 | 'Oud'-Kortgene (1530/1532) |
26 | Offliet (Ghrutersdijc?) (na 1460) |
27 | Schoonboom (1421?) |
28 | 'Oud'-Geersdijk (1530/1532) |
29 | 'Oud'-Wissenkerke (1530/1532) |
30 | 'Oud'-Wissenkerke (voor 1352) |
31 | Soelekerke (Soetelinkskerke) (1530/1532) |
32 | Campen (1530/1532) |
33 | 'Oud'-Westkapelle |
34 | Welzinge |
35 | 'Oud'-Arnemuiden (1440 en circa 1460) |
36 | Westkerke (1377) |
37 | Oostkerke (1334) |
38 | Hongersdijk (1334, 1551) |
39 | Tewijk (1530/1532) |
40 | Sint-Katherijnekerke (1530/1532) |
41 | Monster (1530/1532) |
42 | Westkerke (Raaskerke) (1530/1532) |
43 | Oostkerke (1530/1532) |
44 | Wolfertsdorp (1530) |
45 | Coudorpe |
46 | Oud-Everinge (2e helft 15e eeuw) |
47 | Stuivezand (begin 17e eeuw) |
48 | Nieuw-Everinge (1530) |
49 | Bakendorp (1530-1570) |
50 | Vinninghen (Vinningen) (kort na het buurdorp Oostende deels buitengedijkt) |
51 | Oostende (1520/1521 buitengedijkt) |
52 | Nieuwkapelle (17e eeuw) |
53 | Kouwerve (1530/1532) |
54 | Duvenee (1530/1532) |
55 | Lodijke (1530/1532) |
56 | Nieuwkerke (1530/1532) |
57 | Reimerswaal (1631) |
58 | Assemansbroek (Broecke) (1530) |
59 | Kreke (1530/1532) |
60 | Steelvliet (Steenvliet) (1530/1532) |
61 | Hinkelenoord (1552) |
62 | Agger (1552) |
63 | Everswaard (1530) |
64 | Ouderdinge (1530/1532) |
65 | Schoudee (1530/1532) |
66 | Nieuwlande (1530/1532) |
67 | Tolsende (1530/1532) |
68 | 'Oud'-Krabbendijke (1530) |
69 | Mare (1530) |
70 | Valkenisse (1682 buitengedijkt) |
71 | 'Oud'-Rilland (1530) |
72 | 'Oud'-Bath (1552) |
73 | Saeftinghe (Saeftinge, Saaftinge) (vloed in 1175, militaire inundatie 1584) |
74 | Stampaert (1584) |
75 | Casuele (1584) |
76 | Weele (Sint-Marie) |
77 | Sint-Laureijns (na 1580) |
78 | Namen (1715/1717) |
79 | 'Oud'-Hontenisse (1508, 1509, 1511) |
80 | Aendijcke (1584) |
81 | Saemslach/Genderdijk (Zaamslag) (1584) |
82 | 'Oud'-Othene (Noten) (1586) |
83 | Triniteit (1584/1585) |
84 | Beoostenbly |
85 | Peerboom (militaire inundatie 1488, 1493 stormramp) |
86 | Sint-Janscapelle |
87 | Moerkerke (eind 15e, begin 16e eeuw) |
88 | Koudekerke (1375) |
89 | Hertinghe (1488) |
90 | Niekerke (1393, 1488) |
91 | Steelant (1488) |
92 | Hughersluis (1492) |
93 | Willemskerke (stormvloed en militaire inundatie 1488, inundatie 1586) |
94 | Vreemdijke (Vroondijk) (storm en inundatie 1488, storm 1601) |
95 | Pakinghe] (Sint-Laureinskerke) (1214/eind 14e eeuw) |
96 | Wevelswaele (1375/1376, 1404) |
97 | De Piet (Ter Piete, Pieta, Pieten) (1375) |
98 | Boterzande (1375/1376) |
99 | Hughevliet (1404) |
100 | Gaternisse (1570) |
101 | 'Oud'-IJzendijke (1437) |
102 | Sint-Nicolaas in Varne (1377) |
103 | Elmare (1375) |
104 | Oostmanskerke (1404) |
105 | Schoondijke (1583/1585) |
106 | Nieuwerkerke (1570 en militaire inundatie 1584) |
107 | Sint-Catharina (Sint-Cathelijne) (1375/1376 en 1583) |
108 | Coxie (Coxyde) (1477, 1583) |
109 | Hannekenswerve (storm en militaire inundatie voor 1660) |
110 | Nieuwvliet (16e eeuw) |
111 | Oostende (voor 1516) |
112 | Sint-Lambert-Wulpen (1516) |
113 | Westende (voor 1516) |
114 | Reimersdorpe (Remboudsdorpe) (voor 1516) |
115 | Waterdunen (voor 1516) |
116 | Avenkerke (voor 1516) |
117 | Schoneveld (1375) |
Literatuur
Uitgebreide informatie is te vinden in het boek Jan J.B. Kuipers (eindred.), Sluimerend in slik. Verdronken dorpen en verdronken land in zuidwest Nederland (Middelburg/Vlissingen: Den Boer/De Ruiter, 2004).
Linken
- Geschiedeniszeeland.nl Verdronken landen in Zeeland
- Orisant Verdronken dorpen in Zeeland
Bronnen, noten en/of referenties
|